Poštolky se vrátily do přírody!

01.11.2011 11:06

Rokycanská organizace Českého svazu ochránců přírody se věnuje také záchraně zraněných, nemocných a jinak handicapovaných živočichů. Poslení říjnové pondělí se ochráncům podařilo do přírody vypustit tři uzdravené poštolky!

Další tři poštolky se podařilo vrátit do přírody ochráncům přírody z Rokycan

"Poštolky byly nalezeny na různých místech území, kde rokycanští ochránci přírody zajišťují péči o volně žijící živočichy v nesnázích. Ve dvou případech se jednalo o mírně popálené opeřence, v jednom případě pak o vysláblého jedince," uvedl předseda rokycanských ochránců přírody Pavel Moulis s tím, že před návratem do přírody bylo třeba poštolkám zvýšit kondici. "U popálenin to bylo složitější, neboť se muselo čekat, zda-li se opeření obnoví, což si vyžádalo několika měsíční pobyt v záchranném centru. Vše dobře dopadlo a poštolky mohly být vypuštěny zpět do volné přírody, což jsme provedli v pondělí 31. října v odpoledních hodinách na ploše posekané vojtěšky, kde lze předpokládat zvýšený výskyt hraboše polního a tedy i snadnější kořist a tím i lepší návrat poštolek na svobodu."

Lovem hrabošů jsou poštolky jedni z nejužitečnějších opeřenců u nás. "Patří do skupiny sokolovitých dravců s rozpětím asi 75 centimetrů. Často pátrají po kořisti ve svém typickém třepotavém letu, aby posléze zaútočily střemhlavým letem k zemi a uchvátily hraboše," prozradil na poštolky Moulis.

Sameček poštolky má šedou hlavu, výrazný černý vous a na konci šedého ocasu je černý, bíle lemovaný pruh. Hlava i ocas samice jsou hnědé. Ozývají se pronikavým daleko slyšitelným "kliklikli" a patří k nejhojnějším sokolům střední Evropy. Poštolky jsou inteligentní dravci. Poměrně často se však zraňují, případně hynou na sloupech vysokého napětí, zvláště pak neobratná mláďata, která využívají sloupy pro svůj odpočinek. Stává se to však i dospělým ptákům. "Takto zraněné poštolky, které můžeme vidět v záchranných stanicích jsou odsouzeny k trvalému žití v lidské péči. Nicméně jim to mnohdy nebrání k rozmnožování. I rokycanská záchranná stanice každoročně odchovávala od trvale poškozeného páru poštolek mláďata, které posléze vracela do přírody metodou volného letu. Tato metoda patří k uznávaným metodám právě při návratu mláďat dravců do přírody," dodal Moulis.

Rokycanské záchranné centrum se kromě pomoci volně žijícím živočichům zabývá i ekologickou výchovou veřejnosti a aktivitami s dětmi a mládeží. "Pro nejrůznější zájemce organizujeme řadu zajímavých akcí, mezi které patří vycházky, zájezdy či přednášky na nejrůznější téma. V poslední době se intenzivně zabýváme i propojením ochranářských, mysliveckých a sokolnických aktivit. Ani letošní rok není výjimkou, neboť v této době probíhají v řadě míst Rokycanska akce zaměřené na ochranu dravců a prezentaci sokolnictví, které bylo 16. listopadu 2010 v Keňském Nairobi na zasedání UNESCO zapsáno na seznam světového kulturního dědictví," připomněl Moulis.

Foto: Poštolky. Petr Moulis a Ivana Vočadlová při vypouštění uzdravených poštolek, autor Pavel Moulis

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT