Školáci našli poraněnou bekasínu a zachovali se na jedničku!

16.12.2010 13:26

Pochvalu si podle Karla Makoně, vedoucího Záchranné stanice živočichů - DESOP v Plzni, zaslouží žáci 11. ZŠ v Plzni na Borech, kteří ve středu 15. prosince našli na sídlišti poraněného ptáka - bekasínu otavní.

Poraněného ptáka - bekasínu otavní našly ve středu 15. prosince na sídlišti v Plzni na Borech děti z nedaleké školy. Zachovaly se správně a ke zraněnému ptáku přivolaly odborníky. Bekasína bohužel zranění nepřežila, ale i tak si podle vedoucího Záchranné stanice živočichů v Plzni Karla Makoně zaslouží školáci velkou pochvalu!

"Ve středu odpoledne našla skupinka žáků z 11. ZŠ v Plzni na Borech poraněnou bekasínu otavní. Kde se vzal tento zástupce čeledi slukovitých uprostřed zasněženého sídliště v Plzni na Borech, je pro nás tak trochu záhadou, protože bekasíny z Anglie a západní Evropy jsou ptáky stálými nebo částečně tažnými, zatímco ptáci z ostatní části Evropy jsou tažní a zimují v subtropech i v tropech a hlavní období tahu je přitom od srpna do konce října. Každopádně populace bekasín na území naší republiky klesá a stal z ní poměrně vzácný druh. O to záhadnější je pak její nález v Plzni na Borech v polovině prosince," uvedl Karel Makoň a smutně pokračoval: "O jakou bekasínu se jedná a odkud k nám přilétla už asi nezjistíme, protože nalezená bekasína měla jednu nohu nad prsty rozdrcenou a druhou doslova vytrženou z těla. Poranění byla tak vážná, že jí bohužel musel veterinář po základním vyšetření a kontrole utratit. Pták byl sice v dobrém výživném stavu, ale obě nohy měl nefunkční, bez možnosti jejich nápravy, měl také vnitřní zranění, rozsáhlá krvácení a další léčba v zajetí by byla spojená spíše s utrpením zvířete. Nedalo se nic jiného dělat než bekasíně trápení humánně ukončit. Vypadalo to, jako by se srazila o nějaké vzdušné vedení nebo jí něco srazilo či chytilo."

Makoň ovšem pochválil děti, které bekasínu otavní na sídlišti našly. "Chválím duchapřítomnost a operativnost žáků 11. ZŠ v Baarova ulici, kteří bekasínu našli a zajistili až do mého příjezdu. Děti věděly přesně, co mají dělat, jak mají ptáka odchytit, kde seženou telefonní číslo k nám na stanici a celé to prostě zvládly na jedničku s hvězdičkou!" prohlásil Makoň a dodal: "Je sice pravda, že asi tak před dvěma týdny jsme byli u nich na škole s naším programem ekologické výchovy, a že jsme jim to všechno říkali, ale na druhou stranu se zachovaly naprosto perfektně a zvládly to mnohem lépe, než někteří dospěláci. Musím je proto pochválit, i když informace, že bekasína byla na základě kritického zdravotního stavu utracena je asi nepotěší. Mimo jiné na tomto případu je pak i vidět, že důležitou součástí praktické ochrany přírody je hlavně ekologická výchova, vzdělávání a informovanost dětí či široké veřejnosti. Budou-li totiž lidé o problémech vědět, budou se pak snažit jim předcházet a hlavně v případě, že se k nějakému podobnému problému dostanou, tak budou vědět i jak správně postupovat."

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT