11.12.2024 15:28
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
11.12.2024 13:01
Policie pátrá v souvislosti s krádeží v centru Plzně po muži na fotografii. Poznáte ho?
Výr velký musel dostat ortézu
Samičku výra velkého zachránili plzeňští ochránci zvířat. Poraněný pták musel dokonce dostat ortézu, kterou mu protetik vyrobil na míru!
"Výra našel na hnízdě nedaleko Malonic (DO) jako hodně malé a poraněné mládě kolega Kamil Forst ze Staňkova. Mládě viditelně napadalo na levou nohu, co krok to nářek a muselo se opírat o zatím nevypeřená křídla. Nebyl to zrovna hezký pohled a už z dálky bylo vidět, že má opravdu velké zdravotní problémy. Kolega proto mládě převezl k nám do Plzně na kompletní veterinární vyšetření," začal příběh samičky ´malého velkého výra´ Karel Makoň z DES OP Záchranné stanice živočichů v Plzni s tím, že jako první vyšetřoval mládě MVDr. Petr Böhm. "Z pořízeného RTG snímku bylo hned jasné, že na levé noze je prasklá pata, přesněji řečeno patní kost. O tom, jak se to malému výrovy stalo, se můžeme už pouze dohadovat."
Operace takového zranění je u tak mladého ptáka riskantní a téměř nereálná. Proto musela být nasazena pouze klidová léčba. "Chtělo by to nějakou funkční ortézu a v žádném případě nohu nezatěžovat," uzavřel veterinární vyšetření MVDr. Petr Böhm.
"Okamžitě jsem volal našemu dlouholetému kolegovi a kamarádovi Tomáši Tykalovi. Ten pracuje jako profesionální protetik a vyrábí lidské protézy v Plzni na Lochotíně. V minulosti nám už hodně pomohl například s náhradní končetinou pro čápa či jinými fixačními prostředky a pomůckami. Z veterinární kliniky Vedilab z Lobez jsme tedy jeli na Protetiku Plzeň, kde Tomáš v rámci polední pauzy okamžitě vymyslel a vyrobil ortézu k fixaci poraněné paty. Byl to úkol nelehký, neboť výr nechtěl spolupracovat a rovněž vám neřekne, zda mu ortéza vyhovuje a sedí,"
Následovalo několik dalších náročných týdnů. "Výr různě vymýšlel, jak si ortézu sundat a my ještě pracněji vymýšleli, jak ho udržet v klidu a s ortézou na noze. K tomu všemu začali komplikace s přijímáním potravy a bylo nutno podstoupit další veterinární vyšetření.
Speciální sondou se do jícnu mladého výra díval MVDr. Pavel Mužík a MVDr. Oto Huml, přičemž zjistili, že původní nález na RTG snímku, a to smotek provazu v jícnu zvířete, se nepotvrdil."
Dnes se již téměř plně opeřená samice výra velkého učí lovit a připravuje na návrat zpět do volné přírody. Živá morčata a holuby loví s přehledem a každodenní služba, která musí na stanici uklízet všude rozlétané peří z rozškubané kořisti je rovněž ´nadšena´.
"Pokud vše dobře dopadne, bude za pár dní výřice ještě převezena do velké rozletové voliéry kolegům ze ZSŽ ve Spáleném Poříčí, kde se pořádně rozlétá a odtud pak poputuje rovnou do přírody," prozradil Makoň.
I v tomto případě se kolem léčby odchovu a přípravy na vypuštění zvířecího pacienta ´točilo´ nespočet lidí, profesí a dobrovolníků. "O tom, zda jejich snažení mělo vůbec nějaký význam se přesvědčíme až v okamžiku, kdy nám přijde třeba za 15 let zpětné hlášení o tom, že někdo tohoto výra někde odchytil či našel uhynulého s našim ornitologickým kroužkem. Pár takových informací a zpráv o našich pacientech z předchozích let už máme, a tak všichni tajně věříme, že ani v tomto případě nepřijde naše snažení vniveč," dodal Makoň.
Foto: Protetik Tomáš Tykal (Protetika Plzeň) při výrobě a kontrole ortézy u mláděte výra. MVDr. Pavel Mužík a Oto Huml při vyšetření jícnu mláděte výra velkého. Fotografie od Bohumila Máška z voliéry na ZSŽ Plzeň - kontrola poraněného stojáku.