Záchranáři chtějí zjistit, proč u Nepomuku uhynul orel mořský! FOTKY

14.01.2014 12:40

Dokonce provedli pitvu dravého ptáka a odebrali několik klíčových vzorků k další analýze. Jisté ale je, že se nenašly žádné viditelné stopy po úrazu nebo zástřelu. Orla mohl někdo otrávit!

orel1
orel1orel2orel3orel4

Pracovníci Záchranné stanice živočichů by rádi zjistili, proč uhynul orel mořský, který je ohroženým a chráněným druhem. Dravý pták byl objeven v sobotu v obci Klášter u Nepomuka na Plzeňsku...

Záchranáři nechali provést pitvu uhynulého zvířete, nic konkrétního zatím neukázala. ,,MVDr. Ota Huml dravce vypitval a odebral několik klíčových vzorků k další analýze. Přesnou příčinu úhynu orla se zatím nepodařilo zjistit, každopádně při pitvě nebyly nalezeny žádné viditelné stopy po úrazu, traumatu či zástřelu. Pták byl ve velice dobrém výživném stavu a kromě pár překrvených tkání vnitřních orgánů, které byly spolu s nestrávenou potravou odeslány k dalšímu vyšetření, se na kadaveru nic zvláštního nenašlo. Případ se stále šetří," informoval QAPU Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň.

Ornitologové mají podezření, že dravce někdo otrávil. Podle nich byl ve výborné kondici a nebyl zraněný, což pitva potvrdila. Už předtím byl proveden i kontrolní rentgenový snímek, to aby se vyloučilo, že  orla někdo nezastřelil nebo se nezranil. Snímek ale nic takového nepotvrdil.

Orel mořský je největší evropský orel a největší dravec u nás.  Délka těla dosahuje až 92 cm a v rozpětí křídel měří 190-240 cm. Hmotnost u samce je cca 4 kg, u samice až 7 kg. Orel mořský je chráněným a kriticky ohroženým druhem.

FOTO:Záchranná stanice živočichů Plzeň

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT