Záchranná stanice živočichů rekonstruovala hnízdo čápa bílého na Klatovsku

26.08.2012 16:52

V rámci projektu druhové ochrany realizovali pracovníci Záchranné stanice živočichů rekonstrukci čapího hnízda na komínu bývalého lihovaru v Janovicích nad Úhlavou.

 

Janovice nad Uhlavou KT (5)
Janovice nad Uhlavou KT (1)Janovice nad Uhlavou KT (3)Janovice nad Uhlavou KT (4)Janovice nad Uhlavou KT (5)Janovice nad Uhlavou KT (6)Janovice nad Uhlavou KT (7)Janovice nad Uhlavou KT (9)Janovice nad Uhlavou KT (10)Janovice nad Uhlavou KT (15)Janovice nad Uhlavou KT (16)Janovice nad Uhlavou KT (17)Janovice nad Uhlavou KT (19)Janovice nad Uhlavou KT (20)Janovice nad Uhlavou KT (26)

Pracovníci Záchranné stanice živočichů již od loňského roku plánovali rekonstrukci čapího hnízda na devětadvacet metrů vysokém komínu bývalého lihovaru uprostřed Janovic nad Úhlavou na Klatovsku. Rekonstrukce proběhla v sobotu 25. srpna.

Pomohli hasiči

"Akce začínala v sobotu ráno, krátce po deváté hodině. Bez profesionálních hasičů z Klatov bychom se na hnízdo vůbec nedostali, proto jsme rádi, že nám vyšli opět maximálně vstříc. Domluva byla perfektní, žebřík dosáhl až k hnízdu a opět se ukázalo, že spolupráce mezi profesionálními záchranáři a ochránci přírody funguje. Děkujeme kolegům hasičům za poskytnutý servis a techniku," uvedl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů.

"První k hnízdu vystoupal kolega Miloš Paisker, který během dvaceti minut snížil cca 1,5m vysoké a do boku vychýlené hnízdo na třetinu. Bohužel však zjistil, že původní dřevěná hnízdní podložka je shnilá a je třeba ji vyměnit. Po rychlé konzultaci s majitelem komína jsme tedy sundali hnízdo celé i s podložkou a začali dole připravovat novou, kovovou," pokračuje Makoň.

Práci komplikoval silný vítr

Při demontáži původní dřevěné hnízdní podložky se ukázalo, že zejména návětrná strana komína je značně poškozena a že mezi cihlami chybí malta. Obrovské hnízdo drželo jen svojí vahou a vpletené do dvou hromosvodů by pravděpodobně spadlo i s horní částí komína.

"K tomu všemu začal foukat silný boční vítr, a tak kolega Paisker slezl dolů, abych ho vystřídal já a prověřil stav komína. Když jsem vylezl nahoru, nevěřil jsem vlastním očím. Horní řada cihel šla odlamovat rukama jako perník, a to, že hnízdo nespadlo i s kusem komína byl spíše zázrak. Vše drželo jen díky jeho hmotnosti. Navíc cihly pod skruží byly volné a bylo by dobré komín minimálně metr ubourat, anebo opravit. Přičemž opravit znamená ubourat a postavit znova. Mimo jiné, právě mohutné ocelové skruže nám nedovolily v bourání komína z hasičského žebříku pokračovat. Je to na plošinu či jeřábovou klec. Shodit dolů několik desítek kilogramů vážící skruž je obrovské riziko, jelikož komín sousedí hned s budovami, plotem atd," uvádí dále Makoň a pokračuje dále: "S ohledem na aktuální stav byla ubourána pouze jedna šichta cihel a zvětralý betonový věnec těsně nad ocelovou skruží. Následně bylo osazeno armovací síto s novým hnízdním základem a vše připraveno pro čápy k novému hnízdění. Zároveň bylo majiteli objektu doporučeno, aby komín uboural a zabezpečil co nejdříve."

K rekonstrukci přibyl ještě úklid

Silný bočný vítr značně zkomplikoval i závěrečný úklid. Dolů shazovaný hnízdní materiál byl větrem roznášen i na střechy okolních budov a dvory.

"Bohužel jsme si počasí nemohli vybírat a akci bylo třeba udělat co nejdříve. Žádat výjezd hasičů k jednomu hnízdu na etapy je nepřípustné, a tak jsme ve finále museli ještě, krom úklidu střech a dvora v objektu pod hnízdem, umýt i dvě osobní auta zaparkovaná v sousedním dvoře u náměstí. Původně to vypadalo, že budeme muset rozzuřenému pánovi uklidit i ložnici, jelikož o rekonstrukci hnízda nevěděl a nechal si otevřené okno. Ve finále se spokojil pouze s auty," zmiňuje Makoň nastalé komplikace.

Akce byla realizována v rámci projektu druhové ochrany

Akce byla realizována v rámci projektu druhové ochrany. Tento projekt je z části financován a podpořen Plzeňským krajským úřadem, který se stará, monitoruje a pečuje o všechna hnízda čápů bílých i černých v Plzeňském kraji.

"Za dobu trvání projektu jsme díky tomuto orgánu ochrany přírody zrekonstruovali a upravili přes 90 hnízd a hnízdišť," uzavírá Makoň.

FOTO: Karel Makoň, Záchranná stanice živočichů

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT