QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

15.07.2025 18:29

Provoz na železniční trati Praha - Beroun byl přerušen, na koleje spadl strom

Zraněné káně zachránil ohař

12.01.2012 7:41

Lovečtí psi nemusí být důležití jen pro myslivce. Nedávno pomohl ohař ochráncům přírody v Rokycanech najít zraněné káně!

Německý krátkosrstý ohař Nord z Českého lesa pomohl ochráncům přírody v Rokycanech při záchraně zraněného káněte. Případ je důkazem toho, že lovečtí psi se mohou využívat nejen k lovu, ale i k záchraně zvířat!

Kromě běžných případů řeší rokycanští ochránci přírody v terénu i ty kuriózní. Patří k nim i případ zraněné káně lesní, které srazilo rychle projíždějící auto na dálnici v blízkosti Cerhovic ve Středočeském kraji. "Na tom by jistě nebylo nic zajímavého, kdyby evidentně zraněné káně neodběhlo do suché staré trávy poměrně velké rozlohy. Takto nás informovali dálniční policisté, které vyrozuměl spěchající řidič. Ještě stačil zhruba popsat místo," řekl předseda Českého svazu ochránců přírody v Rokycanech Pavel Moulis a dodal, že najít zraněné káně nebylo vůbec jednoduché. "Naštěstí máme v naší nelehké práci účinného čtyřnohého pomocníka. Je jím německý krátkosrstý ohař Nord z Českého lesa, který svým vynikajícím nosem našel nejednoho zraněného živočicha, který by byl za normálních okolností odkázán k úhynu hladem či by se stal kořistí predátora. A nezklamal ani nyní. Po půl hodině pátrání bezchybně označil zraněné káně, které jsme poté pomocí podběráku odchytili a převezli k veterinárnímu ošetření a následně do našeho záchranného centra ve Švermově ulici v Rokycanech."

I přes počáteční obavy o život káněte se vše jeví velice dobře. "Káně bylo zřejmě pouze otřesené bez vážnějších zranění, nicméně si ještě několik dní pobude v našem zařízení a bude-li to jen trochu možné vrátí se v brzké době zpět do volné přírody," poznamenal Moulis a dodal, že případ dokazuje další možnosti spolupráce mezi myslivci a ochránci přírody.

Rokycanští ochránci přírody jsou známi nejen svými aktivitami při výchově mladé generace či provozem akreditovaného ekocentra, ale velkou část svého úsilí věnují i záchraně volně žijících živočichů na Berounsku, Hořovicku a Rokycansku. Na tomto území působí od roku 1997 v rámci ojedinělého projektu s názvem "Národní síť záchranných stanic". Známá je však i spolupráce s myslivci při zvelebování okolní krajiny výsadbou stromů a keřů či pořádání nejrůznějších akcí pro nejširší veřejnost, které jsou zaměřeny na ochranu přírody a krajiny.

"Zaujal Vás tento příběh? Staňte se adoptivními rodiči zraněných živočichů odkázaných na doživotní péči člověka v rokycanské záchranné stanici živočichů nebo přispějte na činnost záchranného centra," uvedl Moulis s tím, že stačí odeslat dárcovskou sms zprávu ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY na telefonní číslo 87777 / jednorázová 30,- Kč podpora /. "Chcete-li přispívat celoročně, odešlete na stejné číslo sms ve tvaru DMS ROK ZVIREVNOUZI ROKYCANY. V tomto případě Vám automaticky po dobu 12 měsíců bude strhávána částka 30 korun. Zachováte-li přesný tvar DMS zprávy přijde Vám poděkování."

Odesláním dárcovské sms zprávy se finančně podílíte na záchraně volně žijících živočichů. Tento ojedinělý projekt, veřejná sbírka "Zvíře v nouzi" je projektem Českého svazu ochránců přírody, který nemá na světě obdoby. "Jeho hlavním cílem je nejen oslovit širokou veřejnost, ale především pomoci maximálnímu množství zraněných či jinak handicapovaných živočichů tak, aby po vyléčení mohli být úspěšně navráceni do přírody nebo z důvodu těžkého zranění mohli být drženi v zajetí. Většina přijímaných zvířat se právě do péče záchranných stanic dostává z důvodu poranění vinou člověka. Proto je jeho morální povinností pomoci," vysvětlil předseda rokycanských ochránců přírody.

Pokud máte zájem významněji podpořit rokycanskou záchrannou stanici nebo se stát adoptivním rodičem některého z chovaných živočichů kontaktujte ochránce na adrese: ZO ČSOP Rokycany, Švermova 748/II, 337 01 Rokycany, tel. 371722686 nebo 603239922. Bližší informace o jejich aktivitách lze také nalézt na www.csop.erc.cz. Pokud však chcete pouze finančně přispět, lze zaslat jakýkoli finanční dar také přímo na účet stanice, viz webové stránky nebo na číslo účtu 33553322/0800 s uvedením variabilního symbolu 2901. "Děkujeme. Snažíme se pomáhat zvířatům v nouzi. Pomozte nám, prosím, i Vy!"

Foto: Pavel Moulis

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT