Čaj maté - nápoj bohů. Poradíme vám s jeho přípravou

14.05.2011 11:00

Čaj maté pochází z Jižní Ameriky a je označován pro své blahodárné účinky jako čaj bohů. Jaká je jeho historie, jak se pije a jak si ho můžete v pohodlí domova sami připravit podle tradičního způsobu?

Cesmína paraguayská, neboli yerba maté, je stálezelený strom, který dorůstá výšky až 18 metrů, nicméně na plantážích se z důvodu jednodušší sklizně nechává dorůst pouze výšky okolo pěti metrů. Rostlina má charakteristické aroma a chuť a největším darem, který lidstvu přinesla, je čaj maté.

Legendy o maté

O maté se vypráví v Jižní Americe, domovské zemi této rostliny, různé legendy. Podle jedné z nich se po letech živoření na suché půdě rozhodl indiánský kmen odejít z části pralesa, kterou do té doby obýval. Starý indián, který byl neustálým stěhováním unaven, navrhl zůstat na místě. Jeho krásná dcera Yarii, namísto, aby odešla s mladými kmene, zůstala se svým otcem a pomáhala mu. Jednoho dne do jejich příbytku přišel šaman. Starý indián si přál nabýt nové síly, aby mohl dál žít a odvést dceru za zbytkem kmene, který tehdy opustil prales bez nich. Šaman mu dal zelenou rostlinu, která voněla laskavostí, a řekl mu, aby ji pěstoval, otrhal lístky, nasušil je na ohni, namlel, vložil kousky do vydlabané tykve, přidal studenou nebo teplou vodu a usrkával nápoj. Stařec šamana uposlechl. Pitím nápoje získal dostatek síly a vydal se i s dcerou za ostatními z kmene. Celý kmen pak přijal zvyk pití zelené byliny, hořké i sladké zároveň, která jim dávala novou sílu.

Historie čaje

Maté má v Jižní Americe bohatou historii, archeologické nálezy dokládají jeho výskyt v hrobech v Jižní Americe z období před naším letopočtem. S rostlinou se setkal také Kryštof Kolumbus, když namísto do Indie připlul k břehům Jižní Ameriky. První plantáže pak založili kolem roku 1670 jezuité, kteří od domorodých obyvatel převzali zvyk pití tohoto nápoje hořké, kouřové chuti.

Maté, bombilla a kalabasa

Čaj z maté má zelenohnědou barvu, lehkou kouřovou vůni a nahořklou, lehce svíravou chuť. Připravuje se spařením ne zcela vroucí vodou obdobně jako čaj černý. Pije se z nádobky zvané kalabasa tzv. bombillou. Kalabasa byla původně tykev, která musela být pro pití maté důkladně připravena. Výhoda přírodní kalabasy tkví v tom, že v sobě uchovává chuť maté dříve připravených, toto kalabasy z umělých materiálů na základě pravidelného omývání postrádají.

Bombilla je jakési brčko, které je na jednom konci opatřeno sítkem. Původně se jednalo o slámku, dnes se vyrábí z rozličného množství kovů od levného hliníku po stříbro a zlato. Brčko zabraňuje rozdrceným lístkům čaje pronikat do nápoje, tím supluje sítko. Bobilla je dlouhá asi 15 cm a při srkání se na filtru zachycují lístky čaje, přičemž tekutina sama o sobě plyne do vašich úst. Tento způsob pití zajistí milovníkovi maté příjem většího množství živin z čaje, než jakýkoli jiný.

Příprava tradičního čaje maté

A jak si připravit tradiční maté? Naplňte nádobku (kalabasu) do dvou třetin yerbou maté. Poté nádobku nakloňte tak, aby se maté sesypalo na jednu stranu. Do volného prostoru, který tím vytvoříte, nalijte trochu studené vody, přibližně tolik, aby se všechny lístky ponořily. Nechte nádobku několik minut nakloněnou, maté tak absorbuje všechnu vodu. Palcem nahoře uzavřete bombillu a vložte ji do volného prostoru v nádobce. Vezměte horkou vodu, nikoli však vařící, a nalijte ji do volného prostoru až do výše maté.

Poté, co vypijete všechen čaj, opět dolijte horkou vodu. Vodu můžete přidávat tak dlouho, dokud je pro vás nápoj chutný, zpravidla se jedná o šest až deset zalití.

Pití maté jako rituál

Samotné pití maté je pro mnohé určitý rituál, dokonce pro něj existují jakési nepsané zákony. Maté se zpravidla pije se skupinou přátel. Měli byste mít tzv. cebadora, tj. osobu hostitele, který čaj připravuje a podává. Cebador vypije vždy první připravený čaj maté, aby vyzkoušel teplotu a chuť. Poté doplní horkou vodu a začne předávání čaje v kruhu. Tradičním zvykem je, že cebador podává kalabasu s bombillou k osobě, které ji nabízí a ta se vrací naopak směrem k cebadorovi. Každý z kruhu přátel vždy vypije celý obsah maté. Po dopití vysloví směrem k cebadorovi své díky za čaj.

Maté může být podáváno také jako tzv. "sluneční čaj", tj. jako vychlazený nápoj v horkých dnech. V takovém případě se mu říká tereré.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT