Extrémní vedra trápí zvířata, sluníčku se vyhýbá i nosorožčí samička Maruška

07.08.2015 9:10

Velmi vysoké teploty ohrožují zdraví a život nejen lidí ale i domácích mazlíčků. Co dělat, abychom je uchránili před následky úpalu či úžehu, které mohou končit i smrtí?

Nosorožec indický_mládě_3.2.2014 j

Malátnost, zvracení, průjmy, dehydratace. Takové potíže trápí v těchto dnech valnou část pacientů veterinárních ordinací. Vysvětlení je jednoduché: Kočky, psi i další domácí mazlíčci jsou přehřátí, mají úpal nebo úžeh. Extrémní vedra, která nás v současné době sužují a mají pokračovat i v dalších týdnech, ohrožují zvířata úplně stejně jako lidi.

„Dopad vysokých teplot na zdraví zvířat je zcela stejný jako u lidí. Samozřejmě horší je to u chronicky nemocných nebo starších mazlíčků,“ potvrzuje QAPu plzeňský veterinář František Zahrádka. Příznaky přehřátí organismu nemusí zpočátku vypadat nijak vážně. Zvíře přestává žrát, polehává, nemá chuť do žádné činnosti. Následovat může zvracení, průjem či vysoké horečky. Pokud majitel pejska či kočky nezareaguje včas, může zvíře i uhynout.

„Až třetina pacientů, kteří v těchto dnech přichází do ordinace s nejasným a náhlým průběhem onemocnění, má úpal nebo úžeh. Pokud se k nám dostanou včas, většinou se dá jejich stav zvládnout doma, někdy i telefonickou konzultací. Ale při těžším průběhu většinou končí na kapačkách na JIP,“ dodává František Zahrádka.

 

A co dělat, pokud máme podezření, že náš pes je přehřátý?

„Ochlazovat končetiny a zátylek. Já vždycky říkám, že třeba i zmrzlinou – dát mu na jazyk a na zátylek zmrzlinu,“ radí veterinář. Samozřejmě nejlepší je takovému stavu se úplně vyhnout. Proto bychom měli dodržovat čtyři základní pravidla:

1. venčit zvířata ráno či večer, když není takové vedro

2. zajistit jim dostatečný přísun tekutin a stinné místo

3. vyloučit extrémní zátěž (dlouhé túry, pracovní nasazení psů...)

4. nenechávat nikdy zvířata ve vyhřátém autě (pokud už s nimi musíme cestovat, tak krátce, s častými přestávkami na proběhnutí a napití)

 

Exoti v ZOO si horka užívají, výjimkou je nosorožčí slečna Maruška

Vedro je i exotickým zvířatům v plzeňské zoologické zahradě. Instinktivně si hledají stín nebo vodu ke schlazení. Návštěvníci tak mohou vidět koupající se medvědy, plavající hrošíky liberijské nebo indického nosorožce rochnícího se ve vodě. Zatímco samec si užívá vodní hrátky, samice s malou nosorožčí slečnou Maruškou bývá kvůli velkému vedru zavřená uvnitř pavilonu.

„Chodí se proběhnout ráno a během dopoledne je zavíráme. Hrozil by jim úpal. I přestože pochází z Indie, žijí tam ve stinných bahnitých místech. Navíc naše samice je tvrdohlavá a pět let odmítá vlézt do bazénu,“ vysvětluje s úsměvem mluvčí ZOO Plzeň Martin Vobruba.

To takoví šimpanzi si extrémní horka užívají. Při komentovaném krmení jim ošetřovatel hází PET lahve se šťávou, mlékem nebo džusem a oni si pak přímo před návštěvníky dávají ´do nosu´.

FOTO: QAP.cz

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT