Fígle podvodníků v Plzni? Legenda o vnukovi, deka i pootevřené dveře...

28.05.2014 12:02

Podvodníci v Plzni stále řádí. I když platí nařízení ohledně zákazu podomního prodeje, případy se dál objevují. Jen vloni v Plzni "obrali" podvodníci seniory o milion! Čtěte zkušenosti kriminalistů!

Podvodníci, kteří si vybírají zvlášť seniory a obírají je o peníze, jsou v Plzni stále v ráži. I když se situace po vydání nařízení o zákazu podomního prodeje o něco uklidnila, kriminálka má dál plné ruce práce. Fíglů podvodníků je hned několik. Nejčastější je legenda o vnukovi a půjčení peněz na koupi auta...

Centrální obvod spolu s Odborem bezpečnosti a prevence kriminality v Plzni pořádá tradičně semináře pro seniory ohledně bezpečnosti. Přednášky se týkají nejrůznějších nebezpečí, která seniorům hrozí a pokaždé dojde i na podvodníky, kteří obírají důchodce v jejich vlastních bytech nebo domech. "Senioři patří mezi ohroženou skupinu obyvatel především proto, že podvodníci využívají jejich důvěřivosti, často také pomalejších reakcí," říká mluvčí policie Hana Štefflová.

Podvodníci z Plzně ani zdaleka nezmizeli. "Seniory obtěžují zvlášť v dopoledních hodinách lidé, kteří na první pohled budí důvěru a může se stát, že dojde k nějakému obtěžování i trestnému činu. Často se takovými problémy na nás lidé obrací. Po tom schválení nařízení se situace trochu zlepšila, protože lidé mohou okamžitě reagovat a volat třeba Městskou policii," povrdil QAPu starosta centrálního obvodu Jiří Strobach na dalším konaném semináři.

Jen vloni obrali podvodníci v Plzni důchodce o milion! "Za letošní rok už máme v Plzni 7 případů okradených seniorů legendou o vnukovi a škody jsou 460 tisíc," říká kriminalista František Šimánek...

Seniorům tentorát radili i samotní kriminalisté, kteří se podvody na seniorech v Plzni zabývají. "Vloni byly výnosy z podvodů na seniorech přes milion korun. A to jen v Plzni," říká kriminalista Josef Gottlieb. "Legend, se kterými za seniory chodí, je několik. Nejrozšířenější legendou je ta o vnukovi, kdy důchodci zavolá někdo na mobil, většinou třeba chraplavým hlasem tvrdí, že je vnuk a že si pošle kamaráda pro peníze třeba na nové auto."

Podobných historek je ale celá řada. Od poruchy kamiony, kdy podvodníci dokonce dávají do zástavy trezory s penězi cizí měny, ovšem pravá bývá jen vrchní bankovka. Senior už půjčené peníze nikdy neuvidí. Podobně úspěšný je také fígl o zanechání vzkazu pro souseda. Podvodník si přečte jméno na zvonku, vyzkouší, zda je člověk doma a následně zvoní na souseda se žádostí o papír a tužku. Seniora pak nenásilně domanévruje na místo, kde je zády ke dveřím a nevidí, jak do bytu vniká komplic podvodníka, který vše v klidu prohledá. "Senioři pak uvádí, že to není možné, protože přece ten člověk, co psal vzkaz, s nimi byl celou dobu. To ano, ale tu práci odvede kmplic. Zásadou je, nepouštět je nikdy do bytu. Navíc vmanévrují seniora do takové pozice, že jdou až za ním a nechávají pootevřené dveře právě pro svého komplice. Další je fígl s dekou, kdy ji nabízí, roztáhnou ji a zastíní tak pohled ke dveřím," popisuje další postupy Josef Gottlieb.

V Plzni je zatím nejúspěšnější legenda o vnukovi. "Letos už máme v Plzni sedm případů legend o vnukovi a škody jsou zatím 460 tisíc," doplňuje další kriminalista František Šimánek.

FOTO: ilustrační

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT