Komín si můžete vyčistit sami, nechte si ho ale raději zkontrolovat kominíkem!

27.01.2011 17:00

Nedávný požár rodinného domku na jižním Plzeňsku vzal majitelům střechu nad hlavou a navíc dostali ještě pokutu, protože nedoložili doklad o kontrole komína. QAP.cz pro Vás u odborníka - kominíka Pavla Krysla z Plzně zjišťoval, jak často se vlastně mají kontroly provádět.

Pavel Krysl1
čištění komínůPavel Krysl1Nebezpečný komínPřekážka v komínové vložceRozpadající se komínZarostlý osinkocementový průduch

Zákon 91/2010 o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv vstoupil v platnost 1. ledna 2011. Podle něj mohou čištění spalinových cest nově provádět lidé svépomocí, kontroly a revize mají stále na starosti odborníci. Jeden z nich, kominík Pavel Krysl z Plzně QAPu.cz prozradil, jak často by se měly komíny čistit a na jaké další věci by lidé neměli zapomínat.   

Jak často je nutné kontrolovat a čistit komín a co taková kontrola obnáší?

Komíny a kouřovody je nutné kontrolovat celkem pravidelně, nejméně jednou do roka by se měla provést hloubková kontrola nejen komína jako takového, tedy zvenku vizuální prohlídkou zdiva, spárování, komínové hlavy, vsazení komína do střešní krytiny, u komínových lávek jejich zábradlí a pevnost, případné napadení hnilobou, rzí. Kontroluje se i osazení antén, které jsou ve velké většině příliš blízko komínů, nejsou-li přímo na komínovém tělese. Důležitá je také kontrola uzemnění kovových komínových vložek vizuální prohlídkovou kamerou a kontrola napojení spotřebiče kouřovodem na komín. Kouřovod se přitom musí rozebrat a vyčistit od možných usazenin, prachu, popela a sazí.

Co k tomu říká zákon a co doporučujete Vy jako odborník?

Zákon říká, že čištění spotřebičů na pevná paliva o výkonu do 50 Kw včetně mohou lidé provádět svépomocí podle návodu od výrobce spotřebičů. Nejméně však jednou ročně a podmínkou je, aby kontroly prováděla odborně způsobilá osoba.

Já říkám, že jednou ročně je minimu. Záleží, jak kdo topí a jak umít topit. Jsou komíny dobře ´průlezné´, které se ani nezanesou, tam je zbytečné, aby tam kominík byl čtyřikrát do roka. Když si lidé kominíka pozvou, tak jim poradí, jak často je čištění potřeba. Navíc, když je dobře vyčištěný komín, tak se také protopí méně peněz!

Jak se díváte na to, že si lidé čistí komíny sami?

Na čištění není v podstatě co zkazit, je to vyloženě jen odstraňování tuhých částí spalin. Ovšem neplatí to u komínů v případě topení plynem, tam není co čistit, protože se nedělají saze, je ovšem důležité vzít komínovou kameru a zkontrolovat celý komín. Dnes jsou totiž v 90 % hliníkové vložky, které podléhají korozi sice v malé míře, ale přesto. Pak dochází k tomu, že se udělá díra ve vložce, tam pak hrozí otrava oxidy, které vznikají při spalování.

Nedávno došlo k požáru rodinného domku ve Vlčím na jižním Plzeňsku. Přičinou byl podle hasičů nejspíš zazděný trám v komíně, od kterého chytil krov. Stává se tohle často?

Nestává se to moc často. Požáry rodinných domků od zazděných trámů jsou běžné ve staré výstavbě, kdy se z důvodu úspory zdiva ukládaly trámy do zdiva komínů a prováděla se vnitřní omítka komínů tažením malty vnitřkem komína kolem kulatého předmětu, který tvořil průduch. Po letech používání byla omítka působením sazí a síry v nich obsažené vyhašena a vydrolila se. Došlo k obnažení trámů a usazování sazí kolem trámu a tím postupně ke vznícení. Tomu se dá zabránit kontrolou a případně vložením komínové vložky, která kouř a veškeré teplo odvede mimo komínové zdivo.

A aby toho nebylo málo, dostal nešťastný majitel domku a dílny navíc ještě blokovou pokutu, protože nedoložil protokol o kontrole komína.

Ano, kontroly si musí lidé nechat udělat od odborníků, pojišťovny to vyžadují.

Jaké jsou další časté příčiny požárů, které souvisí s komíny?

Dochází k požárům také kvůli špatnému stylu topení, kdy se usazuje dehet na komínovém zdivu a následně vyhoří. Také může dojít k vyhoření sazí při nesprávném nebo nedokonalém čištění komínů.

Foto: QAP.cz a archiv P. Krysla, ve fotogalerii si můžete mimojiné prohlédnout také nešvary, se kterými se kominíci setkávají, a které mohou ohrozit bezpečné fungování komínů.

Více informací a podrobností najdete na webových stránkách kominíka Pavla Krysla www.kominik-plzen.cz a podrobné znění zákona č. 91/2010 Sb. pak na stránkách Společenstva kominíků ČR:  www.skcr.cz.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT