12.12.2024 13:38
12.12.2024 12:11
V objektu v ulici Pod Všemi svatými v Plzni na Roudné vznikne evakuační středisko
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
Kyberšikana a kyberstalking mohou vést až k sebevraždě
Policie varuje před nárůstem kyberšikany a kyberstalkingu. Už i u nás se s tímto virtuálním obtěžováním setkala až polovina uživatelů internetu. Mluvčí Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje Martina Kohoutová diskutovalana toto téma se studenty plzeňské konzervatoře.
Mluvčí Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje Martina Kohoutová diskutovala ve středu 28. dubna se studenty čtvrtého ročníku plzeňské konzervatoře na téma kyberšikany. Kyberstalking a kyberšikana jsou v módě v poslední době už nejen ve světě ale i u nás. Až 68 % virtuální šikany a stalkingu jde prostřednictvím mobilních telefonů. Ale nejde opomenout 30% téhož na internetu. Zkušenost s tímto obtěžováním má podle policie skoro polovina uživatelů internetu. Kohoutová uvedla, že v Plzeňském a Karlovarském kraji zatím policisté tuto trestnou činnost neevidují. Průzkumy dokonce říkají, že obětí kyberšikany se stal každý desátý školák. "Člověk je na internetu schopen udělat to, co by v běžném životě neudělal," řekla ještě Kohoutová a dodala, že proto pachatele je jednoduché vystupovat ve virtuálním světě, kde je zcela anonymní.
Tragické případy šikany dovedly k sebevraždě zatím jen děti v zahraničí, u nás je to ale dle odborníků otázka času. Například sebevraždou skončil i příběh čtrnáctileté Anny Halman z Polska. Spolužáci předstírali, že ji znásilňují a natáčeli to na mobilní telefon. Nahrávka pak skončila na internetu. Dalším je Anna z USA, která se oběsila, protože její bývalý přítel zveřejnil na netu intimní fotky Anny. Ta neunesla následnou "popularitu" a zhroutila se.
Policie doporučuje nezveřejňovat žádné osobní údaje jako telefon, email či bydliště na inernetu. Obzvláště hlídat údaje na sítích jako Facebook a jemu podobné.