Lymská borrelióza u psů a koček

27.04.2012 3:15

Také zvířata mohou onemocnět Lymskou borreliózou. Jaké jsou nejčastější příznaky u psů a koček? Jaká bakterie borreliózu způsobuje? To zjišťoval QAP u veterináře Radka Protivy z kliniky RPVET v Plzni.

46544
4654246543465444654946550465524655446555

Také váš čtyřnohý miláček se může nakazit Lymskou borreliózou. QAP.CZ se vydal za veterinářem MVDr. Radkem Protivou z kliniky RPVET v Plzni na Borech zjistit víc.

Lymská borrelióza

Jde o multisystémové funkční onemocnění, které se přenáší kousnutím klíštěte nebo krev sajícího hmyzu. Mimo člověka postihuje právě také čtyřnohé miláčky a samozřejmě i volně žijící zvířata. "Onemocnění se projevuje postižením pohybového aparátu, kůže, srdce, nervového systému a apatií," popisuje veterinář kliniky RPVET Radek Protiva. Léčba se provádí dlouhodobou aplikací antibiotik, úspěšná je však při včasném zahájení!

Kdo za borreliózu může?

"Lymskou borreliózu způsobuje spirocheta Borrelia burgdorferi, pohyblivá bakterie spirálovitého tvaru," upřesňuje veterinář s tím, že onemocnění způsobují i další druhy jako B. garrini, B. afzelli."Borrelie cirkulují mezi volně žijícími zvířaty a přenášené jsou klíšťaty a právě krev sajícím hmyzem. Bakterie se šíří slinami , které klíště uvolňuje během sání krve," vysvětluje přenos Radek Protiva. Další šíření infekce v organismu hostitele je lokálně kůží, krví, lymfou do dalších orgánů a tkání, kde mohou přežívat bez vyvolání zánětlivého procesu. "Klinické příznaky onemocnění se mohou projevit za několik dnů nebo týdnů po přisátí klíštěte nebo onemocnění může také probíhat latentně tedy bez objevení klinických příznaků," varuje zkušený veterinář.

Klinické příznaky u psa

Nejčastěji se onemocnění projevuje akutním zánětem kloubů. To poznáte například náhlým kulháním pejska, otokem a bolestivostí kloubů. Pak také má zvíře zvýšenou teplotu až horečku, je apatické, trpí nechutenstvím. Může dojít k postižení srdce, ledvin nebo k poruše nervového systému! To se projevuje změnami v chování a křečemi. "U psů chybí typické kožní změny v podobě červené skvrnky v místě přisátí klíštěte a proto se borrelióza zjistí až po projevu klinických příznaků," vysvětluje veterinář. To bývá až za 2 až 5 měsíců.

Klinické příznaky u koček

Nejčastěji je projevem onemocnění bolestivost a ztuhlost končetin a kloubů, kulhání, horečka, nechutenství a pak také únava i silná anemie. Zkrátka vaše kočička už neskáče a neběhá jako dřív. "Stejně jako u psů i u koček chybí kožní změny," varuje Radek Protiva.

Prevence - očkování

Účinnou ochranou je v případě vašich miláčků očkování a to od 12 týdnů věku s přeočkováním za 2 - 3 týdny. Vakcína chrání pejska nebo kočičku po dobu jednoho roku. "Na naší klinice využíváme vakcínu českého výrobce, která obsahuje několik kmenů vyskytujících se hlavně v České republice," dodává veterinář.

Další nemoci přenášené klíšťaty

Mezi další onemocnění, která přenáší klíšťata patří Meningoencefalitida, Anaplasmóza, Diroxilarioza a Erlichioza. "Proto ke kompletní ochraně vašeho psa a kočky doporučujeme kromě vakcinace i používání antiparazitárních přípravků," radí Radek Protiva z kliniky RPVET. Pokud si nejste jisti, zda váš miláček nemá právě zmíněná onemocnění, na veterinární klinice RPVET v Plzni na Borech vám pejska nebo kočičku otestují rychlým testem s výsledkem do 10 minut!

Veterinární kliniku RPVET najdete v Plzni na Borech, Dvořákova 9. Více informací na telefonu 777 802 165 nebo 377 422 494 a také na webu kliniky www.rpvet.cz.

V rubrice Potřebujete pomoc? - služby non - stop také najdete více informací včetně kontaktů a ordinační doby kliniky RPVET!

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT