12.12.2024 10:39
12.12.2024 9:49
Policie v pohotovosti. Zápas s Manchesterem budou provázet bezpečnostní opatření
11.12.2024 15:28
Obří loutky, světelná show a dechberoucí představení. Plzeň v roce 2025 bude žít kulturou
Máte cenné papíry na Slovensku a třeba o tom ani nevíte!
Časopis dTest přichází s doporučením ohledně faktur za vedení účtu cenných papírů, které dostávají v současné době mnozí lidé. Jde o pozůstatky z kuponové privatizace, které musíte zaplatit.
Dostali jste fakturu s tím, že dlužíte za vedení účtu cenných papírů na Slovensku? Pak raději zaplaťte, radí časopis dTest. Jsou to totiž pozůstatky kuponové privatizace!
Fakturu na zaplacení dlužné částky může dostat zhruba 20 000 lidí v ČR. Vystavovatelem faktury je Centrální depozitář cenných papírů Slovenské republiky. Jedná se o dozvuky kupónové privatizace, na základě které mnozí čeští občané vlastní akcie na Slovensku. "Často se jedná o bezcenné papíry, které nejsou obchodovatelné na burze," říká vedoucí poradenské linky časopisu dTest Lukáš Zelený a dodává: "Na výši poplatku za vedení účtu ale nemá taková skutečnost vliv."
Zaplaťte!
Cenných papírů se můžete ihned zbavit, ale pozor, není to tak jednoduché. Můžete je převést bezplatným převodem na Fond národního majetku SR až do 31. 12. 2013. Jenže je tu zase jedno ALE. Převést cenné papíry na fond lze na pracovištích Slovenské pošty a pobočkách společnosti RM-S Market. Vyřízením je možné pověřit také svého zástupce na základě úředně ověřené písemné plné moci. Značným nedostatkem této varianty je, že se nedá vyřídit z České republiky, ale osoba nebo její zástupce se musí dostavit na Slovensko. Fakturu ale musíte zaplatit tak jako tak.
Dalšími kroky jsou uzavření smlouvy o bezplatném převodu cenných papírů na Fond národního majetku a následné zrušení účtu u Centrálního depozitáře. "Je na každém, zda převede všechny cenné papíry, nebo si některé ponechá," konstatuje Zelený. V případě druhém je ale třeba počítat i nadále s povinností hradit poplatek spojený s vedením účtu. Současně lze uplatnit právo na vrácení uhrazeného poplatku za rok, v němž došlo k převodu cenných papíru na fond a za dva roky zpětně.
Detailní info o postupu si můžete vyžádat zde.