Mít či nemít hasicí přístroj v bytě?

09.12.2010 7:52

Víte, zda do rodinného domku patří hasicí přístroj? Kam umístit požární hlásič a proč? QAP se vydal vše potřebné zjistit za odborníkem, kam jinam než za požárními servismany.

Platná legislativa určuje kam a za jakých podmínek hasicí přístroj patří. QAP se vydal zjistit, kam dát hasičák, zda-li vůbec je nutné ho mít popřípadě kam umístit hlásič požáru.

Je nutné mít hasicí přístroj v každém domě?
"Není, tato povinnost je dána až u novostaveb. Vždy se ale musíte řídit projektovou dokumentací. Pokud ta hasící přístroje nezahrnuje, nemusí být," vysvětluje Roman Hnát z firmy EXPYRO, která poskytuje komplexní služby právě v oblasti požární ochrany. Jinak je tomu třeba u starých panelových domů, které se v současné době často rekonstruují. Starý dům se řídil  starou legislativou, kdežto u rekonstrukce už platí legislativa nová. "Tam je nutné vycházet z projektové dokumentace respektive z požárně bezpečnostního řešení jako je požární zpráva apod, která nároky na vybavení přenosných hasicích přístrojů, hydrantových systémů, hlásičů požáru a dalších požárně bezpečnostních zařízeních upřesňuje," říká Hnát. Hasičáky, které byste měli mít v takovém domě jsou obvykle práškové, šestikilové s odpovídajícím hasebním ratingem v jednotlivých třídách požárů ( např. 34A, 233B, ...). Dále je možné si pořídit hasicí přístroj pro konkrétní účel, např. do auta, kuchyně, dílny, na elektroniku a pod.
Jak často kontrolovat hasicí přístroje?
Zákon o požární ochraně dává povinnost kontrol provozuschopnosti pouze právnický a podnikajícím fyzickým osobám. U ostatních to záleží na vás, jak často kontrolu provozuschopnosti necháte provést. "Zkontrolovaný hasičák včetně dokladu o kontrole a prohlášení o shodě musíte doložit ke kolaudaci, pak už je kontrola na vás," upřesňuje jednatel firmy EXPYRO. "Doporučujeme ale kontrolu jednou ročně, tak jak uvádí vyhláška. Dále jednou za pět let by se měla provést periodická tlaková zkouška. U vodních a pěnových hasicích přístrojů je to každé tři roky."
Co se může stát s nekontrolovaným přístrojem?
Stát se nemusí nic, ale je třeba brát v úvahu, že je se jedná o tlakovou nádobu, tzv vyhrazené tlakové zařízení, která je ve většině případů pod stálým tlakem. Neodborná manipulace a použití či poškození nádoby zvyšuje riziko nebezpečnosti hasicího přístroje. Proto je vhodné oslovit odbornou firmu a nechat si hasicí přístroj zkontrolovat revizním technikem hasicích přístrojů. Pokud však máte přístroj na místě, kde není vystaven častým změnám teplot, vlhkosti a jiným vnějším vlivům, riziko, že se něco stane je minimální. Kontroly provozuschopnosti jsou víceméně prevencí, pakliže máte hasicí přístroj pro soukromé účely. "Pokud podnikáte, kontroly provozuschopnosti jsou nutností. Také například když je dům pojištěn, je v případě požáru nutné doložit někdy i doklad o kontrole provozuschopnosti, ale je třeba vycházet z konkrétní pojistné smlouvy," dodává Hnát. "V dnešní době je běžným vybavením hasícího přístroje kontrolní manometr, který vám umožní vizuální kontrolu tlaku," vysvětluje.
Hlásiče požáru
Ve vyspělých státech je hlásič požáru na rozdíl od ČR naprosto běžným vybavením domácnosti. Například v Norsku nebo Finsku je jím vybaveno přes 97% domácností. Pozor, ale při koupi. Liší se nejen cenou, která zpravidla odpovídá i kvalitě, a jak je to s kvalitou například čínských výrobků, víme všichni. Rozhodně volte střední cestu, nekupujte vždy ten nejlevnější. Kvalitní hlásič pořídíte v řádech stokorun. "Hlásiče se liší druhem, např. kouř, oxid uhelnatý, LPG, a typem detekce, např. ionizační, optické s jednobodovým nebo vícebodovým paprskem, hlásiče s teplotním čidlem apod. Také záleží na výrobci. "My nabízíme německé hlásiče, kde výrobce poskytuje na hlásič záruku až 5 let a klasická 9V baterie, kterou je napájen, v něm vydrží podstatně déle než u těch čínských, kde je záruka standardně 2 roky," varuje Hnát. Lepší hlásiče můžete dokonce i propojit mezi sebou nebo mohou být napojené na ústřednu, která Vám pošle pouze sms zprávu, pokud nebudete doma. Primárním účelem hlásiče je však aby Vás na požár upozornil, když doma jste, případně aby Vás probudil, když třeba právě spíte.
Hlásiče požáru by neměly být například v kuchyni, protože tam snadno začnou hlásit požár pokud jen připečete řízek. "Měly by být umístěné směrem do únikové cesty, tedy v chodbě například. Vše se dočtete v návodu, který by měl být součástí balení a měl by být v českém jazyce," uvádí Hnát.
Nezapomeňte, že někdy i hasicí přístroj nebo jen obyčejný hlásič požáru vám může zachránit majetek a dokonce i život.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Čištění klima