QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

15.07.2025 18:29

Provoz na železniční trati Praha - Beroun byl přerušen, na koleje spadl strom

Muž si objednal drahý telefon na internetu. Nemá ani zboží, ani peníze

20.08.2015 14:47

I přes varování odborníků se lidé při nakupování přes internet chovají lehkovážně. Poradíme, co dělat, aby váš nákup neskončil fiaskem a trestním oznámením na policii.
 

IMG_1130

Po mobilním telefonu značky IPhone zatoužil muž z Holýšova. Přístroj si objednal od neznámého prodejce na internetu, složenkou poslal sedm tisíc korun a těšil se, až mu zboží přijde. Prodávající mu však nic neposlal a přestal komunikovat. Nyní případ, který rozhodně není ojedinělý, vyšetřují policisté.

"Policisté obvodního oddělení Holýšov ve středu 19. srpna přijali oznámení, na jehož základě zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod, ze kterého je podezřelý dosud neznámý pachatel. Ten na internetovém portálu nabízel k prodeji mobilní telefon výrobní značky iPhone. Tento mobil si objednal muž z Holýšova a podle domluvy složenkou zaslal požadovanou finanční částku. Ovšem po připsání platby podezřelý žádné zboží nedodal a s mužem přestal komunikovat. Poškozenému muži tak byla způsobena škoda ve výši sedm tisíc korun. Policisté po pachateli intenzivně pátrají, hrozí mu trest odnětí svobody až na dva roky," popsala policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Kromě policistů se podobnými případy zabývá i Sdružení obrany spotřebitelů. A co máme podle odborníků dělat, abychom nenaletěli? 

Základem je vybrat si důvěryhodný e-shop. "Internetových obchodů jsou mraky a ne všichni obchodníci mají poctivé úmysly. Na internetu ale není problém nalézt uživatelské recenze. Přitom je ovšem potřeba zapojit zdravý rozum a zamyslet se nad tím, jestli recenze nejsou až příliš pozitivní a jestli je nemohl napsat sám obchodník nebo jeho reklamní agentura. Pokud se stane, že na daný e-shop není možné nalézt žádné recenze, je to podezřelé a je možná lepší se poohlédnout jinde," říká k tomu předsedkyně SOS Gerta Mazalová.

Také příliš nízké ceny jsou silně podezřelé. Podnikatel provozuje svou činnost za účelem zisku, nikoliv jako dobročinnost, nemůže tedy prodávat pod cenou, dlouhodobě už vůbec ne. "Také doporučujeme platit zboží až při dobírce, nikdy dopředu, nekupujeme zajíce v pytli, chceme vidět, co nám přišlo a v jakém stavu. Není to sice in, ale je to přece jenom pro nás větší jistota," dodává Mazalová.

Výhodou u nákupů přes internet je právo odstoupení od smlouvy ve lhůtě do 14 dnů. Podle nového občanského zákoníku můžete odstoupit ještě i 14. den.

ilustrační foto

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT