Podfuků při nákupu na internetu přibývá! QAP přináší rady, jak nenaletět

10.08.2013 14:42

Podvodníci, kteří okrádají lidi přes prodejní portály, se nejspíš nebojí už ničeho. Polici řeší případ, kdy prodejce dokonce poslal okopírovanou občanku i záruční list, na iPhon ale žena čeká dál marně.

policie

Ohledně nákupů přes internet na nejrůznějších portálech policie varuje už dlouhodobě. Většinou lidé bez rozmyslu zaplatí peníze za objednané zboží předem, a pak nedostanou nic, v některých případech sice balík dorazí, ale bez objednaných věcí. Teď ale policie řeší případ, kdy byla žena opatrná a peníze rozhodně hned tak poslat nechtěla.

"31letá žena z Plzně si na jednom internetovém portálu vyhlédla iPhon. S prodávajícím začala tedy domlouvat obchod. Přestože byla opatrná a od prodávajícího si před odesláním peněz nechala poslat kopii záručního listu k vybranému zboží a občanský průkaz, stejně se dle všeho stala obětí podvodu," potrvdila mluvčí policie Ivana Telekešová. "Poté, co na dohodnuté číslo účtu poslala částku 6080 korun, prodávající s ní přestal komunikovat. Emailová schránka byla zrušena a žena do současné doby žádný telefon neobdržela. Policisté případ kvalifikovali jako přečin podvod, za který pachateli hrozí pobyt za mřížemi až na dva roky."

V souvislosti s tímto případem policie znovu varuje před podobnými nákupy. Rizikem není jen kupovat od jednotlivých lidí, ale i na různých aukčních portálech, které sdružují víc prodejců i jednotlivců.

"Především si prověřte obchod a recenze uživatelů a neuhrazujte platbu předem. Doporučujeme nechat si zaslat zboží na dobírku a před úhradou zásilku zkontrolovat. Při nákupech na internetu si dávejte si pozor i na padělané výrobky např. nelegální kopie CD a DVD, oblečení různých chráněných značek, kosmetiku, parfémy, mobilní telefony, fotoaparáty, hodinky a šperky," radí mluvčí policie Dana Ladmanová.

Odborníci doporučují několik rad, jak se vyhnout podvodu při nákupu přes internet. Podrobné informace najdete na webu www.bezpecnynakup.cz. Často totiž dochází nejen k tomu, že zboží zákazník nedostane, ale i k tomu, že například objednaná elektronika prostě nefunguje.

"Jestliže se cena u jednoho či pár obchodů výrazně liší od běžné ceny většiny obchodů, může se jednat o zboží z tzv. šedého dovozu, tedy může jít o zboží, které není určeno pro český trh. V případě zboží z tzv. šedého dovozu se může jednat o částečnou nefunkčnost, velmi často u mobilních telefonů, či nemožnost uplatnit bezplatnou reklamaci u autorizovaného servisu dané značky. Velmi nízká cena může také značit, že jedná o použité zboží či zboží s vadou. Proto si také důkladně pročtěte obchodní podmínky, jestli v nich není tato skutečnost poznamenána, prodejce by však měl spotřebitele s touto podstatnou informací seznámit přímo u popisu parametrů výrobku," informuje poradní portál.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT