15.12.2024 8:29
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
Porouchal se vám mobil a prodejce vám řekl, že vám do přístroje natekla voda?
Podle časopisu dTest se takovéto odůvodnění poruchy stává častou výmluvou, jakou prodejci mobilních telefonů používají. Ne vždy musí být však jejich stanovisko pravdivé, nenechte se odbýt!
Při vniknutí kapaliny do mobilního telefonu dojde k oxidaci a přístroj se tak může vážně porouchat. Pokud jste si však jistí, že jste se svým mobilem zacházeli vždy opatrně a voda by se do něj mohla jen ztěží dostat, nenechte se od prodejce odbýt.
„Spotřebitel by v prvé řadě měl požádat prodejce či servis o fotodokumentaci. Pokud ji nechtějí poskytnout, nebo na fotografiích není žádné poškození zjevné, je vhodné vyhledat znalce. Ten totiž dokáže odhalit přímou souvislost mezi reklamovanou vadou a vniknutím kapaliny,“ uvádí vedoucí spotřebitelské poradny dTestu Lukáš Zelený a doplňuje: „Někteří z nich jsou navíc ochotni za minimální poplatek podle fotografií posoudit případ z hlediska budoucí možné úspěšnosti posudku.“
Prodejce i servis by měl reklamovaný přístroj podrobněji prozkoumat. Pokud tak neučiní a za důvod poruchy uvede vniknutí kapaliny do mobilu, pak je zřejmé, že se pouze vymlouvá. I tehdy by spotřebitel měl vyhledat pomoc znalce. „Je-li posudek ve prospěch spotřebitele, je navíc prodávající povinen uhradit náklady na jeho vypracování,“ dodává Zelený.
Podle názoru některých spotřebitelů, kteří se obracejí na spotřebitelskou poradnu dTestu, jejich telefon pracovníci servisu úmyslně polili, aby měli vadu následně na co svést. „Teoreticky se to nedá vyloučit, ale prakticky je velice těžké polít přístroj tak, aby se vyvolala právě ta vada, kterou zákazník přišel reklamovat,“ říká Lukáš Zelený.
Jak se nejčastěji projevuje porucha mobilního telefonu při oxidaci?
Telefon se může nahodile vypínat, rychle se vybíjet, některé funkce zamrzávají, volající neslyší volaného a naopak. Voda se do přístroje může dostat například při volání v dešti nebo při používání v koupelně. „Poškození telefonu kondenzací vlhkosti vzduchu natolik, aby přestal fungovat, je v našich podmínkách velice nepravděpodobné,“ dodává Lukáš Zelený.
foto : Ilustrační