Pozor! Rybí prsty můžou chutnat i jako houskový knedlík!

23.11.2011 7:58

Testování rybích prstů odhalilo, že výrobky často neobsahují slibovaný podíl rybího masa. Testy časopisu DTest prokázaly, že výrobci často šidí.

Známe je všichni, milují je hlavně děti... rybí prsty. Tahle dobrota ale nemusí být nutně z kvalitního rybího masa. Testy odhalily, že výrobci rybích prstů často šidí!

Testování rybích prstů odhalilo, že výrobky často neobsahují slibovaný podíl rybího masa. Jeden z výrobků se dokonce počtem kalorií shodoval s houskovým knedlíkem. Složením bohužel téměř také.

"Při testování rybích prstů bylo klíčové zjistit, kolik rybího masa opravdu obsahují. Prvním vodítkem byla ze zákona povinná informace o podílu ryb uvedená na obalech výrobků. Zjistili jsme, že se nedá na tvrzení výrobců spoléhat. U tří výrobků ze čtrnácti testovaných jsme narazili na klamavá tvrzení. Rybího masa bylo pochopitelně méně, než výrobci deklarují," řekla Ida Rozová, šéfredaktorka časopisu dTest a s tím, že nejhůře dopadly rybí prsty Spar S-Budget s pouhými 14 procenty rybího masa namísto deklarovaných 22 procent a Rybí prsty albert Euro Shopper se zjištěnými 18 procenty, ačkoliv měly obsahovat 22 procent rybího masa. "Za takového klamání si po právu zasloužily nedostatečné hodnocení. Obchodní řetězce, které uvedené výrobky uvedly na trh, již oznámily stažení výrobků z prodeje."

Dobrou zprávou pro milovníky rybí prstů je, že na rozdíl od některých potravin, které byly v poslední době testovány, se toxické látky jako kadmium, olovo a rtuť pohybovaly hluboko pod stanovenými limity.

Test dále ukázal, že na trhu existují výrobky, které si název rybí testy zaslouží, protože obsahují poměrně velké množství celkem chutné ryby. "Tak jako u všech potravin, jsou i v tomto segmentu výrazné rozdíly v kvalitě a doporučujeme sledovat nejen složení na obalech výrobků, ale i skutečně naměřené výsledky v objektivních testech," dodala Rozová.

Zdroj: dTest

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT