Profesní kvalifikace nemusí být "strašák"! Čtěte podrobnosti

10.03.2015 13:03

Rádi byste pracovali v bezpečnostní agentuře, ale chybí vám potřebná profesní kvalifikace? Řešení je jednodušší, než se zdá. Příprava, školení i složení zkoušky zabere zhruba dva týdny.

strážný

Sehnat v dnešní době práci je stále těžší. V mnoha případech stojí v cestě například příslušná kvalifikace a osvědčení, které zaměstnavatel vyžaduje. V případě strážných je ale pomoc mnohem blíž, než se může zdát. Kvalifikační osvědčení se dá získat v poměrně schůdném časovém období.

Podle novely živnostenského zákona z roku 2012 musí mít osvědčení profesní kvalifikace všichni pracovníci v oboru ostraha majetku a osob. Získat toto osvědčení přitom pro ty, kteří skutečně „chtějí“, není nedosažitelné.

„Jednoduše řečeno je to systém, který lidem umožňuje získat potřebnou kvalifikaci, aniž by museli sedět ve školních lavicích. Ti, kdo mají nějaké znalosti, něco umí, tak mohou ty své dovednosti předvést v rámci zkoušky před kvalifikovanou osobou. Získají profesní kvalifikaci,  která je jim vstupenkou na trh práce,“ vysvětluje Miloslav Hochmann z plzeňské společnosti Safe point, která nabízí možnost kvalifikační osvědčení získat.

Společnost získala autorizaci u ministerstva vnitra a v loňském roce čestný certifikát Národní soustavy kvalifikací v praxi, díky čemuž může zajišťovat zkoušky kvalifikace nejen pro své budoucí kmenové zaměstnance, ale i pro zájemce, kteří by se chtěli o pozici strážných ucházet u jiných firem nebo organizací.

Samostudium i odborné školení. Příprava na závěrečnou zkoušku je v rukou zájemce…

Profesní kvalifikace je podobně jako výuční list nebo maturita osvědčení, které nemá časové  omezení. Získat ho může zájemce za zhruba dva týdny. „Jsou dvě varianty. Buď se přihlásíte ke zkoušce, kdy máte možnost přípravy. Zároveň ale nabízíme i možnost školení, které bývá jednodenní. V rámci školení se žadatel seznámí s problematikou, s popisem pozice strážného, s právními aspekty, právním rámcem tohoto oboru. Následně se seznámí i se záležitostmi, které jsou specifické pro poskytování bezpečnostních služeb jako je spolupráce s klientem a také s Integrovaným záchranným systémem. Zahrnuje také život zachraňující úkony. Klient se může samozřejmě připravovat samostatně, pokud má dostatečné předpoklady,“ vysvětluje Miloslav Hochmann, který působí zároveň jako předseda zkouškové komise.

Zájemci většinou přípravu na samotnou zkoušku začínají deset až čtrnáct dnů před samotným termínem závěrečného přezkoušení. Během této doby má uchazeč k dispozici podklady a materiály pro samostudium a přípravu. Ještě před zkouškou si může vše zopakovat v rámci jednodenního školení, na které navazuje už samotné přezkoušení před komisí slouženou z třech autorizovaných osob.

Závěrečná zkouška, na jejímž konci je osvědčení s působností po celé Evropské unii, trvá zhruba dvě hodiny. „Závěrečná zkouška má dvě části. První je písemná, ve které je třicet standardizovaných otázek ministerstvem vnitra. Je tam například otázka z ústavního práva, tři otázky z trestního práva a tak dále. Jsou tam zakomponované i otázky související s Integrovaným záchranným systémem. Pokud uchazeč zvládne tuto část, tak následuje ústní a praktická zkouška. Podobně jako u maturity si vytáhne otázky, dostane zadání a má deset minut na přípravu. Samotná zkouška trvá dvacet minut,“ popisuje průběh testování Miloslav Hochmann.

Omezení pro zájemce o profesní kvalifikaci v podstatě neexistuje. Není omezená věkem, ani dosaženým ukončeným vzděláním. „Uchazeči mohou mít jen základní vzdělání, ale i střední školu. Až od vysokoškoláků profesní kvalifikace není vyžadována vzhledem k dosaženému stupni vzdělání. U středoškoláků jen v případě, že mají školu zaměřenou na ochranu osob a majetku,“ dodává Miloslav Hochmann.

Po úspěšně složené zkoušce dostává absolvent osvědčení nejdéle po pěti dnů. Konkrétně společnost Safe point vystavuje osvědčení profesní kvalifikace v podstatě na počkání po úspěšném přezkoušení. „Je to pro klienty takové zadostiučinění,“ uzavírá s úsměvem Miloslav Hochmann.

Další podrobnosti a informace získají zájemci na www.safepoint.cz nebo přímo v sídle společnosti v Částkově ulici 95 v Plzni, volat mohou také na telefonní číslo 777 282 050.

FOTO: Safe point

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT