Spíme málo nebo moc? Vědci sami neví

15.04.2011 14:02

Vědci nás neustále bombardují tím, že máme spát určitou dobu. Ne víc a ne míň, pak je to totiž špatně. Jak máme tedy spát? A není možné, že vědci to sami neví?

Jak má vlastně být dlouhá doba spánku? Vědci říkají, že spát moc nebo málo je rizikem pro naše zdraví. jak tedy máme spát? Co když oni sami neví tu správnou dobu?

Vědci z bostonské univerzity prováděli výzkum na 56 000 dobrovolníků. Dospěli k závěru, že spát se má zhruba 7,5 hodiny denně. Lidé, kteří spí méně než 6 a více než 9 hodin, se vystavují riziku obezity, cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění.

Jsou tady ale další studie, které tvrdí, že třeba osmihodinový spánek zvyšuje riziko zdravotních komplikací o 4 - 5%. Pak také studie  z univerzity v Morgentownu tvrdí, že devítihodinový spánek je 1,5 vyšší riziko, že vás postihne infarkt nebo mrtvice. 

Jak tedy spát?

Zřejmě to vypadá, že musíte prostě spát tak, jak potřebujete. Je všeobecně známé, že starší lidé mívají se spánkem problémy a tak spí o dost méně než mladí, kteří nemají problém spát 8 - 9 hodin denně. Jsou ale lidé, kterým stačí i 4 hodiny. Zkrátka stres, práce ale i osobní problémy se na vašem spánku podepíší, proto přizpůsobte svůj spánek své momentální potřebě a spěte bez ohledu na tabulkové rady vědců.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT