14.07.2025 17:37
14.07.2025 13:08
Barevné kroje, tanec i tradice. Klatovy žily folklorem – FOTKY
14.07.2025 8:46
Plzeň zaplavily Corvetty. Podívejte se na FOTKY z mezinárodního srazu
Stavební spoření, co bude dál?
Nastupující vládní koalice nám chce pěkně zamíchat kartami. Doposud nejvýhodnější zúročení peněz bylo ve stavebním spoření. Výnosy budou zdaněné, klesne i státní podpora. Jak si nová vláda představuje změny a co na to klienti spořitelen? QAP zjišťoval vše prov vás.
Doposud se stavební spoření řadilo mezi nejvýhodnější zúročení peněz. Snad každá rodina má minimálně jedno ´stavebko ´. Nyní nás ale čekají změny, které se jistě nikomu moc líbit nebudou. Vláda chce zacvičit se státní podporou a zdanit úroky ze stavebka. Co na to klienti? Jak si to vláda představuje?
Mezi lidmi začíná vládnout panika. Vláda má nepopulární návrhy na stavební spoření. Už příští rok je v plánu jednorázové zdanění státní podpory na pouhých 2250 korun. V dalším kroku pak bude zavedena daň z úroků ze stavebního spoení. A v dalších letech by chtěla vláda stáhnout podporu na 1500 korun. Narozdíl od úroků ta už pak daněna nebude. A pozor, vztahuje se na všechny smlouvy! Projde nový návrh zákona?
Staré podmínky
Staré smlouvy, uzavřené do roku 2003, dosahovaly vysoké výnosy, měly státní podporu při nejvyšší úložce 4500 korun za rok. Naspořeno tak za pět let při nejvyšší úložce bylo 90 000 korun a v závislosti na úrocích pak ještě přibylo na částku okolo 120 000 korun. Smlouvy uzavřené od roku 2004 jsou na šest let a státní podporu mají jen 3000 korun při nejvyšší úložce za rok. Tedy naspoříte za šest let 120 000 koruna celkem v závislosti na úrocích budete mít kolem 145 000 korun. Výnosy jsou už nižší.
Navrhovaná pravidla
Po zavedení daně 50% ze státní podpory nebo chcete-li jejím snížení na polovinu současné a 15% zdanění výnosů z úroků se opět sníží celkové výnosy. podle odborníků budou kolem 4%.
Odborníci říkají, že i tak zůstane stavebko nejvýhodnějším zhodnocením peněz. Také zdanění výnosů je v Evropě i ve světě podle nich normální. Přesto se objevují hlasy, které varují před panikou mezi klienty. Ti budou mnohdy určitě chtít vybrat vklady a zrušit smlouvu. Pak budou muset spořitelny vymyslet nějaké lákadlo a přesvědčit je, aby peníze nevybírali. mají totiž velké procento spořícíh klientů a tak by přišli o velký balík peněz.
"My máme stavebko všichni v rodině, dva dospělí a dvě děti. těm spoří babičky a dědečkové. Určitě je to nejlepší zhodnocení peněz," řekla QAPu Martina. "Vybírat to určitě nebudeme, prý by to mělo zůstat lepší než spořící účet v bance," dodala ještě. I další dotazovaní nevypadali vyděšeně. "Zase se to nafukuje, prostě šetřit se holt bude všude. ve zdravotnictví také a tam je peněz více třeba," řekl QAPu jeden plzeňský ortoped, který nechce být jmenován. "Nám také nepřidají, ostatním lidem zvednou poplatky, takže nějaké stavebko je zajisté na pozadí meritu věci," dodal ještě.
Co tím vláda sleduje?
Především potřebuje ušetřit penízky. Petr Nečas se netají tím, že chtějí ušetřit polovinu ze současných výdajů na stavební spoření. jde zhruba o 7,5 miliardy. Mají ale proti sobě opravdu silné partnery, spořitelny. Ty tvrdí, že snížení podpory je nezákonné a že stát bude čelit žalobám ze stran klientů i spořitelen.
"Myslim si, že to má stát ohlídané a že ví, co si může lajznout. Kdyby to bylo tak lehce napadnutelné, nedělali by to. A fakt je, že stát peníze potřebuje nutně. Otázkou ale je, zda je nutné sebrat lidem tu poslední jistotu a tou stavebko určitě bylo," řekla QAPu bývalá obchodní zástupkyně jedné ze stavebních spořitelen Alena.
Odborníci se toho neobávají. Podle nich je námitka nesmyslná. Ve smlouvách je jasně dáno, že klient dostane takovou podporu, jaká je aktuální a ne takovou, jaká je v době uzavření smlouvy. Jde pouze o argument spořitelen. například v Maďarsku už ke snižování došlo a žádné soudy se nekonaly. Proč asi?
Nechme se překvapit, jak se nám stavebko změní. Jisté je jedno, lepší už to nebude!