15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Vánoční stromky: Ceny různé, není lepší umělý nebo stromek v kontejneru?
Vánoce jsou tady za pár hodin a tradiční symbol Vánoc není levnou záležitostí. Je na vás, zda se rozhodnete pro živý, umělý či kontejnerový. QAP zjišťoval ceny za vás.
Jaký vybrat stromek? Kolik stojí a vyplatí se vůbec ten živý? Nebo je lepší pořídit stromek v kontejneru či snad dokonce umělý? QAP zjišťoval více o stromečcích na trhu.
Rozdíl mezi umělým a živým stromkem netřeba komentovat. Někdo si zkrátka nepotrpí na vůni a atmosféru, kterou vám do domova dodá živý stromek. Jiný pak nechce sbírat a uklízet jehličí. Další zase nechce každoročně "vyhazovat" peníze za živý strom. To je sorta těch, kdo nakoupili nebo nakoupí umělé stromečky. Ale jejich ceny se značně liší. Od pár set až po několik tisíc lze pořídit umělý stromek. Nejlepší je ho ale kupovat těsně před svátky nebo přímo na samotný Štědrý den, velké řetězce totiž snižují ceny na minimum a leckde ušetříte více než polovinu.
Není živý stromek jako živý stromek
Klasické jedličky, borovičky a smrčky najdete v týdnu před svátky na každém rohu. Jejich ceny se velmi liší a to dle prodejce. Nejlevnější jsou samozřejmě malí prodejci na méně atraktivních místech. Třeba ve Zbrojnické ulici v Plzni je zastrčený prodej stromků a ceny jsou přístupné. Stříbrný smrček tady koupíte za 300 korun kus, není to tady ale rozděleno dle výšky. Stromky tady mají maximálně 150cm. Stejně jako smrček stojí i borovička černá a malá jedle. Vyšší jedlička je za 500 korun. Nabízí tady ale už jen menší stromky. Za dvacku dostanete na stromeček síťku.
Ceny stromků se liší. Obecně nejlevnější je smrček, ten seženete kolem 300 korun. Na oblibě letos získávají opět borovičky, nejlépe si vedou jedle. Už loni ale začaly být populární stromky v kontejnerech. Ty mají totiž tu výhodu, že vydrží podstatně déle než klasický stromek. Lidé si ho ale kupují především proto, že si mnohdy myslí, že si ho po Vánocích přesadí na zahradu.
Jak na to
Nejdůležitější je pomalý přesun stromku z chladného prostředí do místnosti, a pak opět ven. Stromek pozvolna přivykejte na vyšší teploty. Z chladného prostředí ho pomalu přesouvejte do teplejšího prostoru až nakonec do místnosti s pokojovou teplotou. Zde by měl stromek zůstat co nejkratší dobu, asi 1 týden. Dle potřeby ho průběžně zalévejte.
Stejně pomalu postupujte při přesunu stromku ven. Stromek přestěhujte ven v den, kdy nemrze a nezapomeňte ho pořádně prolít a podle počasí i nadále zalévat.
Stromek by měl být v kontejneru zhruba 2 roky. Záleží na tom, jak starou rostlinu jste si zakoupili. Stromek potřebuje přesadit, pokud již kořeny prokořenily květináč a rostou ven.
Pozor při koupi kontejnerového stromku!
Kvalitu vánočního stromku v kontejneru prozradí kořeny. Před nákupem byste měli požádat prodavače o vyjmutí rostliny z nádoby a umožnění prohlídky kořenového balu. Kvalitní stromek vypěstovaný v kontejneru má bohatě rozvětvené jemnější kořeny a bal po vyjmutí zůstává vcelku. Pozor, menší množství silnějších kořenů, z nichž opadává zemina, dokazuje, že stromek v nádobě nevyrostl a byl do ní přesazen až později!
Ceny těchto stromků jsou srovnatelné s řezanými, smrčky se dají sehnat kolem 300 korun, ale jedličky vyšplhají na 800 korun bez problémů.
Nechcete mít starosti se sháněním stromku? Pronajměte si ho
Na internetu jsou už firmy, které nabízí pronájem stromku. Vyjde vás přibližně od 400 korun na 10 dní. Firma stromek v kontejneru přiveze a po svátcích zase odveze. Vy jen vyberete po internetu typ stromku. Stromeček by měl po Vánocích putovat zase do přírody. Na internetu stačí zadat jen pronájem stromku a vyběhne vám několik odkazů. Klasickou nabídku najdete zde nebo zde.
Tak a je to už jen na vás, jaký stromek se rozzáří u vás doma.