12.12.2024 13:38
12.12.2024 12:11
V objektu v ulici Pod Všemi svatými v Plzni na Roudné vznikne evakuační středisko
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
Víte, čím můžete svému psovi uškodit v letních vedrech?
Koupete rádi svého psa? Máme pro vás několik užitečných rad, které pomohou vašemu psovi "přežít" letní vedra bez úhony. Na otázky ohledně péče o psa v letních parnech jsme se ptali MVDr. Petra Zemana.
Horké letní dny jsou náročné nejen pro nás, ale také pro naše čtyřnohé domácí mazlíčky. Leckdy se jim snažíme zpříjemnit letní dny koupáním či jinými druhy ochlazování, ale ne každé zchlazení však může být pro psa prospěšné a některé mu může dokonce uškodit. Na otázky ohledně péče o psa v letních vedrech jsme se ptali MVDr. Petra Zemana.
Jak mohu psa chránit před přehřátím v horkých letních dnech?
„Není dobré chodit na procházky se psem přes poledne. Nejlepší je chodit brzy ráno nebo dlouho večer a hlavně dopřát zvířeti dostatek tekutin. V případě, že je zvíře na zahradě, je třeba mu dopřát stín a neuvazovat ho u boudy, která je vystavena celodennímu slunečnímu žáru. Prevence u psů je v tomto případě stejná jako u lidí.“
Jak poznám, že je pes přehřátý?
„S úpalem se u psů nesetkáváme tak často. Snad jen když majitelé zavřou nedopatřením psa v autě. Přehřátí poznáme tak, že má pejsek vysokou teplotu, hodně dýchá a sliní. Dále může být apatický nebo i zvracet.„
Na co bychom si měli dát pozor při koupání psů v létě?
Nastydnutí
„Majitelé často podceňují letní koupání. Zejména u chlupatějších psů se v létě často setkáváme s jejich nastydnutím. Majitelé pejska vykoupou večer a neuvědomí si, že pejska vystavují velkému riziku. Pes není schopen si ohlídat včasné uschnutí a může nastydnout, protože jeho srst nestihne proschnout až ke kůži. Psům hrozí nastydnutí především v oblasti zad a první příznaky nastydnutí poznáme tak, že se pejsek nemůže postavit, tahá zadní tlapky a může častěji močit. Také není dobré nutit psy do vody násilím nebo je do ní dokonce házet. To je velmi nerozumné a může to psovi ublížit nejen po psychické stránce.“
Voda v uších
„ To je poměrně častým problémem. Zejména pokud se psi potápí a mají plné uši vody, je třeba uši vysušit. Je však potřeba být při čištění uší opatrní. Nedoporučuje se strkat psům do uší čisticí tyčinky z důvodu rizika odření ušní sliznice. K čištění psích uší jsou určené čističe, které se pejskovi do ucha nalejí, pejsek se poté oklepe a zároveň dostane z uší i vodu. Tyto speciální čističe ošetří uši šetrně i a mělo by se tímto předejít zánětům. Především u psů s dlouhýma ušima je třeba uši zvednout a nechat vyschnout. Pokud se pejskům hlava zapaří, mohou nastat problémy se stafylokoky a s plísněmi, které posléze mohou způsobit mokvavé fleky na kůži.“
Výběr vody na koupání
„Vodu na koupání psa je třeba vybírat. Například v Nýřanech chodí lidé psy koupat do tzv. „Smradláku“ a to je tragédie. Také po koupání v Plzni v Radbuze chodí majitelé se svými psi k veterináři, protože jejich psi trpí plísněmi. Zrovna tak se psi nesmí koupat ve vodě plné sinic.“
Jak je to v létě s vodou a s krmením pro psa?
„ Voda na pití pro psa by neměla být ledově vychlazená, ale měla by být pouze vlažná a odstátá. Také nedoporučuji dávat psovi teplou vodu, protože se pak nemá možnost alespoň trochu zchladit. Pro krmení v horku nedoporučuji granule. Jsou těžké na trávení a pejsek má potom problémy se zažíváním. Po granulích může pejsek mít problémy jako například zácpu, trpět dehydratací nebo být začervený. Samotné problémy týkající se krmení granulí by vydali na delší přednášku. V létě je velká spotřeba tekutin, a pokud dáte suché krmivo, pejsek se může dehydratovat a jeho ledviny tímto stylem stravy trpí. Doporučuje se syrová strava. Ideálně syrové maso, které obsahuje hodně vody. Doporučuji psa krmit až později večer, když klesne venkovní teplota.“
FOTO: QAP.CZ