Zloději se zaměřují na byty především na Lochotíně a v centru. Jak nejlépe chránit svůj majetek?

11.06.2011 12:00

Nejvíce vykradených bytů bylo v loňském roce v době dovolených na Lochotíně a v centru města. Policie radí, jak nejefektivněji zabezpečit svůj majetek před odjezdem na dovolenou.

policie

Sezóna dovolených již pozvolna odstartovala a s přibývajícími občany, kteří opouštějí na krátký čas svůj domov, přibývá také zlodějů, kteří krátkodobé nepřítomnosti majitelů nemovitosti rádi využijí. Co udělat, aby na vás po návratu z dovolené nečekalo nemilé překvapení v podobě vykradeného domu či bytu?
Jak informuje Simona Čejková z tiskového oddělení plzeňské policie, plzeňští policisté šetřili v období od 1. června do konce září roku 2010 celkem 89 případů vloupání do různých obydlí. "Z tohoto počtu šlo v šedesáti dvou případech o byty a do kolonky rodinný dům zapsali policisté číslo dvacet sedm. Nejvíce vykradených bytů přišli oznámit občané z Lochotína a centra Plzně. Naopak nejméně případů vykázali policisté ze služebny ve Skvrňanech a na Vinicích. Nejvíce rodinných domů navštívili lapkové na Lochotíně. Nejméně pak na Borech, ve Skvrňanech a v centru Plzně," informuje Čejková.
Svůj majetek by si měl každý pochopitelně chránit po celý rok, ale právě letní období vybízí ke zvýšené opatrnosti, protože riziko okradení v době dovolené je vyšší. Hlavní zásadnou, na kterou policie upozorňuje, je zbytečně neupozorňovat na svoji nepřítomnost. Nikdy totiž nemůžete vědět, kdo právě v danou chvíli poslouchá a zda získanou informaci nevyužije ke spáchání trestné činnosti. Pochlubte se přátelům a rodině, ale pozor na sdělování takových informací například v MHD nebo na dalších rušných místech.
Další skutečnost, na kterou policisté upozorňují, je sdělování majetkových poměrů v rodině. Dle policie by měly i takové informace zůstat skryté před širokým okolím.
Před samotným odjezdem je pak dobré požádat nějakou důvěryhodnou osobu ze svého blízkého okolí, aby v době vaší nepřítomnosti vybírala poštovní schránku. "Prázdná schránka a otevřená okna budí dojem, že jsou majitelé doma. Výborným pomocníkem jsou také takzvané časové spínače, které lze zakoupit ve specializovaných prodejnách. V určitou dobu se automaticky sepnou a rozsvítí světla či pustí televizor a to v jednotných místnostech nezávisle na sobě. To opět u potencionálního pachatele vzbudí dojem, že je byt plně obýván a raději se poohlédne jinde," radí Čejková.
Skutečně kvalitní bezpečnostní zámky bývají dost drahé, ale policie trvá na tom, že taková investice se vyplatí. Zloděj dá pochopitelně přednost takovému bytu, kde na něj bude čekat mnohem snadnější práce se zámkem nekvalitním a lehce překonatelným. "Čím více překážek každý majitel nenechavcům vytvoří, o to více sníží riziko vykradení," uzavírá Čejková.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT