11.12.2024 15:28
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
11.12.2024 13:01
Policie pátrá v souvislosti s krádeží v centru Plzně po muži na fotografii. Poznáte ho?
Změna času je tady, o víkendu se mění letní čas na zimní!!!
V noci ze soboty na neděli končí letní čas a to znamená jediné, ručičky hodinek posuneme ve tři hodiny ráno o hodinu zpět. Regionálních vlaků se změny nedotknou!
Změna času je tady! V noci ze soboty 26. na neděli 27. října končí letní čas a to znamená, že si přispíme o hodinu déle. Ručičky hodinek si ve tři ráno posuneme o hodinu zpátky, tedy na druhou ranní. Změny se tradičně dotknou i železniční dopravy, 9 přímých nočních vlaků Českých drah bude v noci hodinu čekat na odjezd. Regionálních vlaků se změny nedotknou!
Regionálních vlaků se změna nedotkne z jednoho důvodu, všechny vyjíždějí až po změně času. Co se týká přímých nočních vlaků, ty musí uprostřed noci hodinu stát, jinak by jely po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve.
Přestože někdo změnu ustojí bez problémů, další si zvyká pár dní, najdou se i tací, kterým střídání zimního a letního času leží v žaludku natolik, že rozjíždí petiční kampaň.
Ukotvené spojení "zimní čas" sice běžně všichni používáme, nicméně pravý zimní čas v podstatě fakticky neexistuje a jde o návrat ke středoevropskému času. "Zimní čas je úprava měření času, při které se v zimních měsících roku používá čas posunutý o hodinu pozadu oproti běžnému pásmovému času. Jako zimní čas se však někdy nesprávně označuje i standardní pásmový čas (jako protiklad letního času)," vysvětluje Wikipedie.
"Zimní čas se prakticky nepoužívá. V Česku byl zaveden pouze jednou, v období od 1. prosince 1946 do 23. února 1947, kdy zde tedy platil čas o hodinu pozadu než středoevropský čas. Tato úprava je patrně světovým unikátem. Zákon č. 212/1946 Sb. o zimním čase nebyl zrušen a stále teoreticky umožňuje vládě kdykoli zimní čas zavést," dodává vysvětlení. I tak se pojem zimní čas vžil a používá se naprosto běžně.
Kampaň na petici proti střídání zimního a letního času by se měla právě rozjíždět a bude mít formu evropské občanské iniciativy. Podle předběžné registrace se v Česku a na Slovensku připojilo už asi sedm tisíc lidí!
Cílem petice prý není zrušit letní čas, ale zastavit střídání času. Jaký čas by měl platit, je podle iniciátorů na rozhodnutí odborníků. Střídání času je podle nich zbytečné, protože nepřináší žádný ekonomický efekt a způsobuje jen problémy. V Česku byl letní čas zaveden poprvé za 1. světové války, poté platil od roku 1940 do roku 1949. Znovu byl zaveden v roce 1979 za ropné a energetické krize a od roku 1996 se Česká republika připojila ke zvyklostem EU, které chce iniciativa změnit.
QAP zjišťoval u nákupního střediska na Borských polích, jak moc vadí změna letního času na zimní lidem.
,,Mě by to nevadilo vůbec, ovšem kdyby nebyla dřív tma. To je ze všeho nejhorší. Listopad je pro mě nejdelší měsíc," prozradila nám Eva Kalinová z Plzně-Lochotína. ,,Už aby zase bylo léto," dodává s úsměvem. ,,Mě to vadí dost. Hlavně se spaním mám problémy, ráno vstávám v pět a pak chodím spát v sedm," říká čerstvá důchodně Jana z Přeštic. ,,Mě nevadí nic, já spím jako dřevo. Většinou s kámošema chodíme v sobotu do hospody, aspoň můžeme posedět dýl," směje se Pepík Honsa, který bydlí v nedaleké ubytovně. ,,Ale přítelkyně je v noci ve fabrice, tak tam bude o hodinu dýl, ale dostanou to zaplacené," dodává mladý muž.
FOTO:Ilustrační