Hry VII. letní olympiády dětí a mládeže vrcholí

18.06.2015 18:45

Hry VII. letní olympiády dětí a mládeže vrcholí ve čtvrtek 18. června večer předáním posledních medailí a závěrečným ceremoniálem na náměstí Republiky v Plzni, při kterém zhasne olympijský oheň.

LODM

Více než 2300 mladých sportovců ze 14 krajů České republiky prožívalo v Plzni skutečnou olympijskou atmosféru, v průběhu čtyř soutěžních dnů se v 18 sportovních odvětvích utkali o neuvěřitelných 150 sad medailí.

Maskot olympiády Oly přivítal účastníky v neděli 14. června při velkolepém zahajovacím ceremoniálu. Olympiádu dětí a mládeže poprvé v historii hostil Plzeňský kraj a výjimečný je fakt, že všechna sportoviště byla umístěna v jediném městě, v Plzni. Celkem se medaile rozdělovaly na 26 sportovištích, poslední finálové souboje byly na programu ve čtvrtek 18. června odpoledne. Večer olympiáda vrcholí závěrečným ceremoniálem.

"Olympiáda byla velmi kladně hodnocena jak u veřejnosti, tak u výprav z jednotlivých krajů. Na všech sportovištích byly cítit emoce a ochozy plné diváků vytvářely sportovcům skvělou atmosféru. Věřím, že pro všechny účastníky bude Letní olympiáda dětí a mládeže v Plzeňském kraji nezapomenutelným zážitkem," říká hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs.

Do západočeské metropole zavítala během olympiády celá řada sportovních osobností, mimo jiné Kateřina Neumannová, Martin Straka, Eva Samková, Daniel Málek, Vavřinec Hradilek či Matt Emmons. Každý sport měl zároveň svého ambasadora z řad známých sportovců a několik z nich sledovalo zápasy a soutěže přímo na sportovištích, např. Kateřina Emmons, Jiřina Ptáčníková nebo Jan Řehula a Přemysl Švarc.

"Velmi závidím této generaci, že má možnost prožít takovou akci, kde se sportovci potkávají napříč různými sportovními odvětvími a všichni fandí a pomáhají tomu druhému. Když jsem byl v jejich věku, žádná akce tak velkého formátu nebyla. Vidím v tom velkou sílu a krásnou myšlenku, jak celkově pozastavit propad sportující mládeže. Plzeňskému kraji a všem pořadatelům gratuluji ke skvělé organizaci a jsem velmi rád, že jsem se mohl, alespoň symbolicky v roli ambasadora házené, této akce zúčastnit," uvedl nejlepší házenkář světa za rok 2010 Filip Jícha.

Nejúspěšnější ze čtrnácti zúčastněných výprav byl výběr Středočeského kraje, který získal v olympijském bodování 370 bodů. Druhou příčku obsadila Praha, třetí pak Moravskoslezký kraj. Dařilo se i výběru pořádajícího Plzeňského kraje. Jeho zástupci získali na LODM celkem 43 medailí a v konečném pořadí krajů skončili s 309 body na výborné čtvrté příčce.

"Olympiáda udělala velký skok dopředu, hlavně v oblasti medializace. Zaujala ve všech regionech, web olympiády navštívilo přes 100 tisíc lidí, takže je vidět, že i mládežnický sport a krajské reprezentační výběry jsou zajímavé. Z toho máme obrovskou radost. Děkuji organizátorům za jejich nasazení a zejména mladým dobrovolníkům, kteří se do organizace her neuvěřitelně aktivně a zodpovědně zapojili," řekl místopředseda ČOV Filip Šuman.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Auto CB Renault CAPTUR
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠODA Plus 3x_copy