QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Litičtí pozemní hokejisté obhájili zlato - FOTKY

02.02.2024 10:05

Závěrečnou Final four nejvyšší soutěže v halovém pozemním hokej, zimní variantě olympijského pozemního hokeje, přivítala poprvé v historii plzeňská Městská hala na Slovanech.

Litice obhájily zlato_0224_TJ Litice (1)
Litice obhájily zlato_0224_TJ Litice (1)Litice obhájily zlato_0224_TJ Litice (3)Litice obhájily zlato_0224_TJ Litice (4)Litice obhájily zlato_0224_TJ Litice (2)Litice obhájily zlato_0224_TJ Litice (6)Litice obhájily zlato_0224_TJ Litice (5)Litice obhájily zlato_0224_TJ Litice (7)Litice obhájily zlato_0224_TJ Litice (8)Litice obhájily zlato_0224_TJ Litice (9)

Od soboty 27. do neděle 28. ledna proběhly dny plné semifinálových a finálových utkání v kategoriích od staršího žactva až po dospělé. Plzeňské Litice měly v závěrečných bojích letos jen jediného zástupce, ale o to žhavějšího. Loňského vítěze celé soutěže - tým mužů.

„Vyhoupli jsme se v posledním dvojkole na první místo základní části. Splnili jsme si tak prvotní cíl. Vyhrát tuto část soutěže, což se nám na druhou stranu nikdy dříve nepodařilo,“ popisuje asistent trenéra Lukáš Nocar.

Pořadí jim tak určilo teoreticky nejslabšího účastníka semifinále, čtvrtou Raču Bratislava, překvapivě šikovného nováčka nejvyšší soutěže. Jak ošidné je podobné škatulkování poznali litičtí hráči hned v sobotu.

Zároveň v sobotu večer přivítal litický Lidový dům na slavnostním večeru stopadesát účastníků svazové ankety Zlatý zobák. Události, kde se vyhlašují nejlepší hráči a hráčky, trenéři, rozhodčí a klub roku. Vše na základě návrhů z jednotlivých klubů.

Hodnotil se rok 2023 a pro plzeňský klub to byl opět úspěšný rok. V kategorii Talent roku zvítězila Linda Nedvědová z Bohemians a Vojtěch Troníček z Prezidenta, Hráčkou a hráčem roku byli Kateřina Laciná a Lukáš Plochý, oba hrající v současnosti v Belgii. Rozhodčího roku vyhrál olympijský rozhodčí Jakub Mejzlík a kategorii Trenér roku obhájil litický Tomáš Levý a domácí taktéž obhájili kategorii Klub roku.

Semifinále Extraliga halový hokej

Plzeň Litice - Rača Bratislava 3:0 (0:0)

Kdo si myslel, že zápas bude selanka a Slováci si sednou před prvním týmem základní části, krutě se mýlil. Na ploše se odehrávala bitva od branky k brance, kde domácí přeci jen měli více šancí, zvonily tyčky, nicméně gól nepadal.

A soupeř zlobil, nejančil a byl výborně připravený. „Kluci z Bratislavy hráli opravdu dobře. Nic nám nedali zadarmo a my se brankově nemohli dlouho chytit,“ komentuje utkání trenér Litic Tomáš Levý.

Kdyby ve třetí čtvrtině slovenský tým vstřelil z několika svých šancí gól, mohl být průběh ještě zajímavý. Nicméně nakonec se prosadil kapitán domácích Adam Uhlíř, přidali se tradiční střelci Gerlický a Benda. Domácí si výhru zasloužili, nicméně bylo jasné, že do finále musí svůj výkon zvednout.

„Je to semifinále a na soupeři nezáleží. Každý bude připraven, výkon vyladí na více než sto procent a to se i nyní ukázalo,“ doplňuje trenér Levý.

Góly: Benda, Gerlický, Uhlíř

Hráli: Pažitka, Červený, Koryťák, Šesták, Hes, Bystřický, Uhlíř, Kačírek, Levý, Benda, Gerlický a Sochor

Diváci: 250

Finále Extraliga halový hokej

Plzeň Litice - Bohemians Praha 5:4 (1:2) na nájezdy

Ostřílený tým pro vyřazovací boje, to je v pozemním hokeji charakteristika celku Bohemians. A samozřejmě nedělní finále v Plzni toho bylo opět svědkem.

Kapitán Uhlíř sice v desáté minutě poslal domácí do vedení, ale Pražané během několika minut vývoj otočili na 2:1 v jejich prospěch. Když srovnal po polovině navrátilec z Portugalska Sochor, slušně zaplněná hala obživla a hnala Litice k vítězství. To strhl na jejich stranu mladíček Levý, který vyběhnul brankáře Větrovského s skóroval do prázdné branky. Hned přidal další gól Hes a plzeňským se dýchalo volněji.

Bohemka se probudila a do konce utkání bylo skóre srovnáno. Na řadu přišly nájezdy. „Byl to dramatický zápas. Bohemka se opět nevzdala, naštěstí jsme se za poslední rok hodně posunuli a už tyhle zápasy zvládáme. Podržel nás opět náš gólman, to jednoznačně. Nájezdy jsou loterie, Vojta to výborně ustál a my dal alespoň ten jeden gól,“ popisuje konec utkání navrátilec z Portugalska Ondřej Sochor.

Nájezdová série byla vyrovnaná. Až rozhodl muž, který již má v podobných okamžicích pro strach uděláno. Obránce Ondřej Hes v červnu rozhodl nájezdovou sérii v klasickém pozemním hokeji ve finále proti Slávii, tentokráte stejně ukončil sérii halových nájezdů.

Góly: Uhlíř, Sochor, Levý, Hes, rozhodující nájezd Hes

Hráli: Pažitka, Červený, Koryťák, Šesták, Hes, Bystřický, Uhlíř, Kačírek, Levý, Benda, Gerlický a Sochor

Diváci: 320

Litičtí se tak dočkali svého druhého halového titulu v řadě, v součtu s venkovním titulem je to dokonce třetí v pořadí. Po letošním druhém místu na evropském poháru v Irsku, účasti v Eurohockey Legue v Barceloně, je to snový rok tohoto plzeňského klubu. A to je ještě čeká od 16. do 18. února premiérový halový evropský pohár, který dokonce ve stejné hale i pořádají.

Foto TJ Plzeň Litice

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24