Sbírejte byliny, můžete si přivydělat

21.05.2012 15:49

Sběr bylin by se mohl leckomu zdát staromódní, ale i dnes si můžete pár korunek přivydělat. Víme jak a kde sbírat a také kam sušené byliny odevzdat, abyste dostali pár kaček!

Když se řekne sběr bylin, vybavíte si jistě shrbenou babičku z dávných let. Ale není tomu tak. I dnes se byliny sbírají a sušené se vykupují. Pár kaček to hodí a zase tak náročné to není. Jak sbírat, kdy a kam odevzdat sušené byliny?

Nedá se říci, že by se na sběru bylin dalo zbohatnout, ale třeba pár stovek se tady vydělat dá. A nemusíte sbírat sami, domluvte se třeba ve škole, jde to snáz a víc to narůstá!

Musíte jen znát pravidla sběru a vědět, kam sebrané byliny odevzdat. Věděli jste, že třeba na jižním Plzeňsku je v Nepomuku - Dvorci sběrna sušených bylin a dá se sem balík zaslat poštou? Jinak se dá sběr odvézt také v Plzni do Lobez, kde je sběrna v objektu veterinární kliniky.  Ale sem musíte osobně. Otevírací dobu najdete zde.

Pravidla sběru bylin

Důležité je znát rostliny, které máte sbírat. Pokud si nejste jisti, čerpejte z odborné literatury nebo se poraďte na jednotlivých nákupnách. Hlavně nesbírejte za deště, rosy a vlhka. Optimální je dopolední sběr. "Při manipulaci s čerstvě natrhanými rostlinami je třeba dávat pozor, aby nedošlo k zapaření, a tím k jejich znehodnocení," radí výkupny. Nesbírejte více druhů, aby se nepomíchaly. Rostliny nedávejte do igelitových sáčků. Vhodné jsou vzdušné tkaniny. Veďte si evidenci sběru. A hlavně nesbírejte u silnic či továren, to pak znehodnocuje byliny.

"Každý má své tajné místo a neprozradí ho," směje se letitá bylinkářka paní Jaruška ze Šťáhlav. "Vím přesně kdy a kam jít a vím taky, kam chodí ostatní," dodává. Sama už sbírá mnoho let. "Sice od toho bolí záda, ale nějakou tu stovku to hodí," vysvětluje. "A vlakem to pak najednou odvezu do výkupny."

Sušte ve stínu, v tenkých vrstvách a nejlépe na papíře. Ideální teplota k sušení je 30 - 40 stupňů při použití umělého tepla. Použití přirozeného tepla lze regulovat prouděním vzduchu. Usušené byliny co nejdříve ve vzdušných pytlích odvezte do výkupu, aby vám nenavlhly.

Co sbírat a za kolik?

Co sbírat je ve výkupnách přesně dáno. Pravidelně se seznam aktualizuje. Napsat si o seznam můžete na mail nakupniseznam@leros.cz.

Výkupní ceny za kilogram se značně liší. Třeba za květ sedmikrásky dostanete 130 kč/kilogram sušené byliny. Za takové šípky (plod Růže šípkové) dostanete jen 30 kč/kilogram, ten ale zase alespoň přibývá. To naproti tomu divizna velkokvětá vám vydělá víc. Za květ divizny dostanete 300 kč/kilo. Pak za květ hlohu obecného 200 kč/kilo nebo za kořen kostivalu 55 kč/kilo.

Jednotlivé části rostlin, které se sbírají - pro začátečníky

Květ - Odštipování, odstřihování, sdrhování, případně ořezávání jednotlivých květů. Pro jakostní surovinu je nejdůležitější barva a vzhled suroviny. Po usušení dodejte neprodleně do nákupny. Hrozí napadení hmyzem, a tím ztráta jakosti.

List - Otrháváme, popř. sdrhujeme z větviček. Před sušením je vhodné u některých druhů listy pomačkat - např. podběl, a tím umožnit přístup vzduchu, listy snáze uschnou. Listy jitrocele nikdy nemačkáme! Sušíme v tenké vrstvě.

Nať - Natí rozumíme část rostliny, tj. stonky včetně listů a květů. Sbíráme vždy na počátku rozkvětu, mimo kopřivy, u které sběr v době květu ukončíme. Sbíráme pouze vrchní olistěnou část o délce 25-35 cm. Síla stonku nesmí přesáhnout 5 mm. Při sběru dbáme, abychom nevytrhávali nať s kořenem, ty jsou v dodávce nepřípustné.

Kořen - Dobýváme zpravidla na podzim nebo brzy na jaře v době vegetačního klidu, kdy mají kořeny největší váhu a obsah účinných látek. Před sušením kořeny zbavíme hlíny a opláchneme vodou. Větší kořeny podélně rozřízneme, usnadníme tak jejich sušení.

Plody - Sbíráme vyzrálé a dobře vybarvené. U šípků bez stopek. Bezinky sbíráme a sušíme v celém souplodí, jednotlivé plody otrháváme až po dosušení. V dodávce jsou nepřípustné plesnivé nebo jinak zbarvené plody.

Pokud bylinky alespoň trochu rozeznáte, nasušíte si také pro sebe. "Mám zásobu pro celou rodinu. Heřmánek, řepík, lipový květ, ten je nejlepší při nachlazení. Zásobuju celou rodinu. Mladí se mi nejdříve potají smáli, ale pak vyzkoušeli lipový čaj a od té doby jim ho nosím pořád. A pravnučka zase pořád potřebuje řepík nebo heřmánek na odřeniny a podobné rány," popisuje sběračka bylin aktuálnost ptřeby bylinek u sebe doma.

I vy zkuste přírodní cestu léčení, není přece nutné na všechno slupnout růžovou tabletku nebo si nechat napsat antibiotika!

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT