14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
V plzeňské ZOO představují mláďata tučňáků
Už od roku 1997 chová plzeňská ZOO tučňáky a v chovu se jí daří. První srpnový den byla představena další mláďata tučňáka Humboldtova. jak se jim daří? Na které tučňáky vzpomínají chovatelé a proč žila jedna samička s druhou čtyři roky? To ví QAP.CZ.
Tučňáci se v plzeňské ZOO chovají od roku 1997 a chovu se tady velmi daří. Právě ve středu 1. srpna představuje ZOO další mláďata tučnáka Humboldtova. Více informací o tučňácích v Plzni ví QAP.CZ.
Zájem o chov tučňáka byl v Plzni už od 90. let. Ale jak to tak bývá, nebyly peníze. V té době měli zkušenosti s odchovem tučňáků jen v ZOO Praha a Liberec. Chov nakonec začíná v roce 1997 s prvními čtyřmi ptáky ze Zoo Frankfurt nad Mohanem v zajímavé přírodní expozici adaptované účelně a vkusně v okolí bývalé nádrže na ozdobné ryby a vodní želvy v centru zahrady nedaleko tropického pavilonu „Z“. "Z nich ještě jeden pár žije a samci je 27 let," upozorňuje mluvčí ZOO Martin Vobruba. To už v ZOO přibyl chovný pár z pražské zahrady Max a Ema. Výběh se obešel bez pavilonu a jakékoliv budovy vůbec. Poté, co tučňáci nesouhlasili s bydlením v dřevěných boudičkách, vybudovali jim pracovníci zoo podle zahraničních modelů i přírodního vzoru hnízdní nory, které se osvědčily. Postupně se rozšířila plocha výběhu, počet hnízdních nor už nyní vyšplhal na 12. Vodu je nutné cca jednou týdně měnit, aby se zabránilo případným nemocím. V zimě cirkuluje, aby nezamrzla a tučňáci mohli stále plavat.
O tučňácích
Nejraději mají ke krmení sledě. "Každý pták jich při dvou denních krmeních zhltá 5-8, rodiče krmící mláďata i dvakrát více. To znamená pro celé hejno opatřit celkem asi 400 kg ryb na měsíc," vysvětluje mluvčí ZOO s tím, že krmení je pravidelné a vždy tak čtvrthodinku před ním jsou tučňáci pěkně nervózní. "Proto je dvakrát do roka překvapí změna letního a zimního času a tím i posunutí krmení o jednu hodinu," doplnil Vobruba. Nejprve přepadnou ošetřovatele přímo u vrátek a první ryby spolykají hned u nich, poté chytají další v jezírku. Hnízdící matky obchází ošetřovatel vždy přímo v norách. Na mláďátko se vždy čeká asi 40 dní po snesení vajíček.
Tučňák je také součástí výukových aktivit pracovníků zoo, první uhynulý pták byl totiž vypreparován a je k dispozici při besedách ve škole nebo například pro slabozraké. Při těchto příležitostech se děti dozvídají, že tučňáci obývají v 17 druzích prakticky všechny světadíly jižní polokoule a tudíž se nesetkají s ledním medvědem, nežijí pouze v mrazivém podnebí, kdo patří mezi jejich nepřátele atp. Tučňák Humboldtův patří také mezi více než 40 druhů zvířat chovaných v plzeňské ZOO, pro které je vedený tzv. Evropský záchranný program EEP.
Historky s tučňáky v Plzni
S tučňáky se v plzeňské zahradě pojí i různé úsměvné historie. Jsou zde dva stejně staří ptáci, kteří měli rozdílný přístup k dospělosti, zejména co se týká přepeření do kabátu dospělých ptáků. Jeden přepeřil jako zhruba půlroční, jeho vrstevník však vydržel další rok v ´dětském kabátě´. "Největší zážitek připravila ošetřovatelům jedna frankfurtská samice, která vykazovala 4 roky typické chování samce, žila v páru s jinou samičkou, pouze mláďata nepřicházela. Když v roce 2001 zbyl jediný volný dospělý samec, přestěhovala se již do klasického manželství," líčí Martin Vobruba.
V letech 2000 a 2001 museli chovatelé v Plzni přistoupit k umělému dokrmování mláďat. V jednom případě uhynul jeden z rodičů a zbylý měl ´plný zobák práce´, ve druhém byli Max s Emou trochu unaveni při druhém hnízdění v jediném roce. K dokrmování je používána nejprve kaše z namixovaných ryb, později proužky masa a nakonec malé rybky.
Kolik máme v Plzni tučňáků?
V Zoo Plzeň nyní žije 52 tučňáků 21 samců, 28 samic a 3 mláďata s neurčeným pohlavím.
Celkem se v Plzni vylíhlo už 105 mláďat, odchováno bylo zhruba třičtvrtě z nich
"Do jiných zoo jsme v rámci EEP poslali 25 ptáků," doplňuje ještě mluvčí zahrady.
Letos se v Plzni vylíhlo 13 tučňáků – v počtu 3,7,3. Nejmladší mláďata jsou stará 6 neděl.