12.12.2024 21:30
12.12.2024 18:57
Víkend je opět tady! Kam vyrazit za zábavou v Plzni a Plzeňském kraji?
12.12.2024 13:38
Na Čtyřce jsou nová parkovací stání. Obvod do nich investoval více než 1 milion korun
Jak se natáčel film "Doktor od jezera hrochů".
Do kin přichází nový český film "Doktor od jezera hrochů". Chcete se dozvědět kuriozní detaily z natáčení? Zjišťovali jsme je pro Vás u režiséra Zdeňka Trošky i ostatních protagonistů filmu.
V úterý 23. února jsme pro Vás ještě před premiérou zhlédli nový český film režiséra Zdeňka trošky "Doktor od jezera hrochů". Jak vlastně vznikal další film slavného českého režiséra. Má Zdeněk jako obvykle veselé historky z natáčení? Zjišťovali jsme přímo u režiséra Zdeňka Trošky a dalších protagonistů filmu - producenta Martina Veselického a hereček Sandry Pogodové a Alžběty Staňkové.
Film "Doktor od jezera hrochů" se natáčel minulý rok v létě a na podzim nejen v České republice, ale i v Africe. Štáb navštívil západ Keni, přesněji vesničku jménem Itibo. V této vesnici je česká nemocnice, kterou vede 35letý muž z Pardubic. "Funguje zde nejen jako lékař, když je potřeba, vezme do ruky koště a jde zametat," říká režisér Zdeněk Troška. Filmový štáb i samotní herci, se rozhodli nemocnici přispět finančním darem. Vybrali mezi sebou neuvěřitelných 280 000 korun, za což jim patří obrovský dík!
Zdeněk Troška se při natáčení co nejvíce snažil držet předlohy, tedy stejnojmenné knihy "Doktor od jezera hrochů" od Miloslava Švandrlíka. Publikace byla vydána v roce 1980 a prodalo se 1,5 milionu výtisků. Kniha je psána s patřičnou nadsázkou a humorem. A právě proto je na konci filmu věnování památce Miloslava Švandrlíka.
Jaké bylo natáčení v Africe
Do Keni se odjíždělo natáčet minulý rok 7. října na 15 dní. Panovala skvělá atmosféra a jak sám režisér uvedl, stálo by za to vzít si s sebou kameru a natočit dokument o Keni a tamních obyvatelích, kteří mají své specifické rituály a vůbec styl života. "Zajímavý je například způsob pohřbívání. Tam, kde jsme natáčeli, tam pohřbívají své mrtvé hned vedle baráku, za barákem, na zahrádce, na poli. Takže my jsme kolikrát viděli kukuřičné políčko a z toho koukají dva kříže. Film se natáčel v nadmořských výškách od 800 m. n. m. do 2900 m. n. m. Čím níž člověk je, tím je větší sucho a horko." říká režisér Troška.
Co bylo při natáčení nejhorší, nejtěžší?
"To vedro" křičí hned herečka Alžběta Stanková. S problémy se štáb setkal po příjezdu, kdy jim přestal fungovat agregát na výrobu elektrického proudu. Před odjezdem do Keni byli samozřejmě všichni naočkováni, dostali 5 nebo 6 injekcí. "Je to zvláštní pocit, když víte, že prakticky za každým lístečkem na Vás čeká smrtelné nebezpečí" prohlásil Zdeněk Troška. Při každém natáčení v džungli šel se štábem a herci ozbrojený doprovod, který vyčistil okolí od nebezpečných zvířat, takže všichni se z Afriky vrátili v pořádku.
Jak dlouho natáčení trvalo?
V Praze se točilo 5 týdnů. "Do Afriky jsme odletěli 7. října, do čtrnáctého bylo natočeno všechno, co jsme potřebovali," uvedl režisér. Sám si ve filmu dokonce zahrál, jednu miniaturní roli. Zajímalo nás tedy, jak se k roli dostal.
"Já jsem k té roli přišel jako slepý k houslím. Stalo se, že ráno v osm hodin jsme připravili scénu, tu, kterou jste viděli a herec, který přišel, byl tak indisponován, že jsme všichni vytáhli telefony a sháněli někoho, kdo by roli zahrál. Jak na potvoru neměl nikdo čas, nikdo nebyl volnej." A tak přišel ke slovu štáb a pan režisér si roli musel zahrát sám. "Pak tam mám ale ještě jednu roli, ve které jsem jen slyšen. Té si považuju, tomu jsem pyšen. Jak tam vidíte ty hrochy, který se tam válejí a řvou, tak to řvu já." říká s úsměvem režisér. Na začátku filmu je totiž scéna s pohledem na jezero hrochů, kde se povaluje skupinka tlustokožců, otvírají tlamy a neskutečně řvou. Realita však prý byla jiná. Když se režisér rozhodl hrochy natočit, líně se povalovali v louži vody a unaveně zívali, avšak zvuk nevydávali žádný. Když se pak film stříhal a dával dohromady, vypadalo to divně, jakoby mu něco chybělo. Všichni hledali v databázích "řev hrochů", ale nenašli nic. Proto Zdeněk Troška ještě s Markem Kališem předvedli řev sami, zvukař ho stáhl o oktávu níž, přidal k hrochům a výsledek byl na světě. Obdobně se prý točilo i mlaskání nosorožce a žirafy v úvodu filmu. Herečka Andrea Černá, známá například jako představitelky Elišky v pohádce "Princezna ze mlejna", to komentuje slovy "Myslím si, že přijde čas, kdy herce režisér Troška vůbec nebude potřebovat. A už se to blíží."
Všichni jsou se spoluprácí s Troškou spokojeni
Producent Marek Veselický si práci se Zdeňkem Troškou velmi pochvaloval. Kladné ohlasy potvrzuje i herečka Sandra Pogodová: "Já jsem mluvila s pár kolegama, co se Zdendou točili poprvé a všichni mluvili v takových superlativech, že se Zdeňkem bylo nejlepší natáčení. Klid na place, pohoda, profíci, sranda, super lidi, žádný řvaní. A to tam byli lidi, kteří jsou zvyklí dělat s mazákama." Podle Sandry Zdeněk Troška není tím režisérem, který vše složitě vysvětluje, nýbrž předvádí. Prý by stálo za to udělat bonusové DVD, na kterém by režisér jen předehrával. "Já jsem za sebe měla pocit, že když jsem šla na plac, věděla jsem, co mám hrát, jak to mám hrát, proč to tak mám hrát a ještě jsme se u toho stihli pobavit. Bezvadný, fakt," rozplývala se Sandra Pogodová.
Stále usměvavý režisér Zdeněk Troška k tomu jen dodává "Štáb má takovou náladu, jakou má režisér.Režisér se může špatně vyspat, mít všelijaké problémy, ale štáb by tím neměl zatěžovat.
"Hlavní hrdina Čeněk Dobeš žije ve stereotypu, ráno vstane, dostane míchaná vajíčka s okoralým chlebem, jde do práce, tam má bláznivou zdravotní sestřičku. Doba se sice změnila, ale problémy jsou pořád stejné. Duše je pořád čecháčská." shrnuje režisér.
Další kuriozitou filmu je také závěrečná scéna. Herec Jiří Langmajer, ač ve filmu je v Africe, se štábem v Africe nebyl. Je to pouhý trik, jelikož herec je po operaci páteře a cesta by pro něj byla utrpením. "Langmajera jsme natočili před zeleným pozadím v ateliéru číslo dvě na Barrandově a trikaři ho tam dosadili do toho davu lidí," řekl režisér. Velmi srandovní prý bylo, když se při natáčení herci i ostatní lidé museli vyhýbat někomu, kdo tam ve skutečnosti nebyl.
Čtěte další články o filmu - "Autogramiáda k filmu Doktor od jezera hrochů" a "Do kin přichází nový český film Doktor od jezera hrochů".