Strážníci dohlédnou na bruslaře na Boleváku! Nazují si i brusle

22.01.2016 7:01

Strážníci městské policie v Plzni budou dohlížet u Boleváku. O nadcházejícím víkendu budou první nadšence zejména varovat kvůli nedostatečné tloušťce ledu.

bruslení

Mrazy posledních dnů daly naději všem milovníkům bruslení na zamrzlých přírodních vodních plochách. Odborníci ale doporučují ještě vyčkat. Led je bezpečný až při mrazech, které trvají bez přestávky minimálně deset dnů. Tloušťka ledu by navíc měla být kolem 20 centimetrů. O nadcházejícím víkendu se tak k Boleváku v Plzni vydají preventivně i strážníci.

Nadcházející víkend podle očekávání nažene k Boleváku nejspíš první nadšence do bruslení. Chystají se na to i strážníci, kteří budou v lokalitě dohlížet.

"I když zamrzlá plocha vypadá teď na první pohled bezpečně, není led ještě pro bruslení zcela dostatečně stabilní. Hlídky městské policie budou o nadcházejícím víkendu provádět průběžné kontroly boleveckých rybníků a zaměří se na případný pohyb bruslařů na zamrzlé ploše. Pokud se led bude i o víkendu dále jevit jako nestabilní, budou návštěvníky boleveckých rybníků upozorňovat na možná nebezpečí," říká mluvčí strážníků Jana Pužmanová.

V případě, že mrazy budou trvat dál a led bude skutečně bezpečný, strážníci dokonce nazují i brusle. "Až bude zamrzlá plocha dostatečně stabilní, budou provádět strážníci hlídkovou činnost na bruslích," dodává mluvčí městské policie.

Podle odborníků jsou pro bruslení bezpečnější rybníky a stojaté zamrzlé vody než řeky a místa, kde voda proudí. Vzhledem k tomu, že rybníky zamrzají od středu, měli by být bruslaři opatrní zejména při březích, kde kompletnímu zamzrnutí může bránit tlející listí a podobně. 

A co dělat, když už se pod vámi led proboří? Podle záchranářů je nejlepší hned v prvním okamžiku roztáhnout ruce, aby nezajelo pod led celé tělo. Vylézt by měl člověk stejnou cestou, kterou se k místu propadu dostal, protože tem je jistota, že to led vydržel. Zejména by se ale měl snažit dostat z vody horní polovině těla a odvalit se stranou.

Pokud naopak chcete pomoct někomu, kdo se propadl, měli byste mu hodit větev nebo bundu či cokoliv, čeho by se mohl chytit. Rozhodně se nedoporučuje chodit až k člověku v probořeném místě. Na ledu by se měla rozložit váha, takže zachránce by si měl lehnout a plazit se.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT