Klášter v Kladrubech má novou střechu a fasádu

29.05.2012 14:11

Za zhruba 93 milionů byla proveden oprava kláštera Kladruby na Tachovsku. Klášter má novou střechu a fasádu, obojí už bylo v havarijním stavu, v některých místech do budovy zatékalo.

Kladruby klášter

největší opravu památky má za sebou Národní památkový ústav v Plzni. za 93 milionů byla dokončena oprava kláštera v Kladrubech. Klášter má novou střechu a fasádu, stávající stav byl totiž místy až havarijní.

Před zahájením akce byl objekt nového konventu ve velmi špatném stavu, který v řadě případů přecházel do stavů havarijních. "Původní barokní krovy a střechy, zničené v roce 1875 požárem, byly na jižním, západním a severním křídle nahrazeny provizorním zastřešením nízkými sedlovými střechami, zastřešení východního křídla je výsledkem úpravy při přestavbě nového konventu v 19. století. V 70. letech 20. století byla provedena rekonstrukce krovu na západním křídle, ale v důsledku špatné kvality prejzové krytiny začalo již po 20ti letech docházet k masivnímu zatékání do budovy a relativně nový krov byl napaden dřevokaznou houbou," vysvětluje David Růžička za NPÚ.

Byla dokončena rozsáhlá akce rekonstrukce krovů, střech a oprav části fasád nového konventu, zahájená v roce 2004. V případě oprava krovu západního křídla i nově provedených krovů severního a jižního křídla nového konventu šlo o velké tesařské konstrukce nejen co do rozsahu, ale využitím původních technologií. "Nový střešní plášť na jižním, západním a severním křídle je tvořen prejzovou krytinou a obnovena byla i komínová tělesa, vikýře, hrotnice, došlo k osazení nových okapů a svodů. Provedeno bylo samozřejmě i nezbytné statické zajištění a doplnění poškozených i zaniklých nosných konstrukcí," popisuje Růžička s tím, že to umožnilo vlastní rekonstrukci a opravu krovů.

Opravám dvorních fasád kolem rajského dvora a hlavního, východního průčelí předcházely podrobné průzkumy. Do opravených ostění byly na podkladě výsledků průzkumu torzálně dochovaných slohových barokních oken vsazeny jejich kopie. Návratem k původním barokním proporcím došlo k rehabilitaci trojice vstupních portálů v hlavním průčelí, včetně truhlářských výplní. Součástí oprav fasád byly dílčí rekonstrukce a restaurování kamenických a štukových prvků, slunečních hodin, sochařské výzdoby atiky hlavního průčelí, dvojice soch vstupního portálu, slohových měděných tepaných chrličů a podpěrných konzol, ciferníku a ručiček hodin. Došlo i na základní statické zajištění obvodového zdiva či stabilizace klenebních konstrukcí.

ilustrační foto

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT