Anketu týkající se proměny parku U Bazénu vyplnilo skoro šest set lidí. Co bude dál?

06.12.2024 9:34

Jak se v nadcházejících letech promění park U Bazénu na Lochotíně? To bylo předmětem ankety, kterou vyplňovali obyvatelé plzeňské Jedničky. Jaké budou další kroky v proměně parku?

park u bazenu lochotín_1224_UMO1

Jak jsme vás již informovali v článku ZDE, park U Bazénu na Lochotíně (dříve zvaný Centrální) čeká proměna. Na projektu spolupracuje i veřejnost. V září se uskutečnilo první plánovací setkání s občany k zamýšlenému projektu proměny prostoru uvnitř lochotínského sídliště, dalším krokem byl on-line dotazník.

Od 30. října do 20. listopadu mohli lidé vyplnit dotazník týkající se plánované proměny parku U Bazénu na Lochotíně. Do ankety se zapojilo dohromady 590 lidí. Nyní pracovníci Centra pro komunitní práci západní Čechy zpracovávají odpovědi a výstup bude k dispozici v novém roce.

„On-line dotazník vyplnilo 524 respondentů, z toho 48 žáků přilehlých základních škol, 66 lidí odevzdalo dotazník v papírové podobě, což bylo možné v budově ÚMO Plzeň 1 a v Bazénu Lochotín. Mám radost, že se zapojilo tolik lidí,“ řekl třetí místostarosta městského obvodu Plzeň 1 Jiří Rezek.

Po vyhodnocení dat bude následovat vyhlášení malé architektonické soutěže. „Oslovíme tři architekty či architektonická studia a odborná porota poté vybere vítězný návrh, který opět představíme veřejnosti a budeme o něm dál diskutovat. Předpokládáme, že proměna by se mohla realizovat v roce 2028,“ řekl první místostarosta Jedničky Miroslav Šuma.

O proměně parku U Bazénu se začalo diskutovat letos v létě. Impulsem k tomu byla otázka, co dál s dožívajícím Sport parkem 1. Následovalo setkání s občany přímo v parku (17. 9.) a z úst místních obyvatel zaznělo, že prostor vnímají zejména jako odpočinkovou zónu a kvitují množství zeleně, ale chybí jim např. veřejné toalety nebo kavárna, přáli by si více osvětlení, modernizaci dětských hřišť, zastínění centrálního prostoru nebo lepší přístupnost sportovišť u škol.

Podle Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně současné řešení parku nenaplňuje potenciál daného místa – to je totiž vnímané jako centrální část největšího plzeňského sídliště a denně jí projdou stovky lidí. „I proto je třeba navrhnout nové prostorové a provozní řešení včetně vhodného doplnění drobné architektury, jako je např. zázemí pro pódium, veřejné WC, kavárna apod. Vítězné řešení by mělo nastavit základní principy fungování území pro každodenní užívání, zajistit pobytovou kvalitu a posílit pěší vazby skrze území,“ řekla Eliška Johánková, architektka z Ateliéru veřejného prostoru ÚKRMP.

Foto ilustrační ÚMO 1

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT