11.12.2024 15:28
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
11.12.2024 13:01
Policie pátrá v souvislosti s krádeží v centru Plzně po muži na fotografii. Poznáte ho?
Barokní skvost v Přešticích je po rozsáhlé rekonstrukci. Kostel byl slavnostně otevřen - FOTKY
Po dvou letech je dokončena rekonstrukce kostela Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích. Slavnostní otevření významné barokní památky proběhlo v sobotu 9. prosince.
Velká rekonstrukce kostela za více než 80 milionů korun probíhala od roku 2021. Kostel nanebevzetí Panny Marie je významnou dominantou města, vidět je už z dálky, stojí přímo u hlavního tahu I/27 z Plzně na Klatovy. A právě průjezd automobilů mu škodí. Schodiště bylo před rekonstrukcí v havarijním stavu. „Celá žádost na rekonstrukci se vlastně odvíjela od nutnosti zrekonstruovat schodiště, které vede do silnice. Tím, jak zde jezdí těžká auta, je schodiště narušené,“ prozradil QAPu na počátku rekonstrukce tehdejší farář Karel Plavec.
V rámci slavnostního otevření sloužil mši svatou plzeňský biskup Tomáš Holub. Otevření proběhlo za účasti ministra kultury ČR Martina Baxy, hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka, starosty města Přeštice Tomáše Chmelíka a dalších hostů, včetně zástupců zhotovitelské stavební firmy. Po prohlídkách kostela a besedě se konal varhanní koncert skladeb barokních mistrů celé Evropy.
Kostela Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích
Jde o mimořádně významnou památku. Jedná se o největší barokní kostel v České republice postavený mimo Prahu. Byl vybudován v letech 1750 – 1775 podle plánů nejvýznamnějšího barokního stavitele K.I. Dientzenhofera. Na hlavním oltáři kostela se nachází obraz Panny Marie Bolestné, který byl roku 1711 církví uznán za zázračný. Právě statisícová poutní procesí k tomuto obrazu byla důvodem výstavby nového většího poutního kostela.
Římskokatolická farnost Přeštice využila pro rekonstrukci program na podporu národních kulturních památek. Národní kulturní památkou České republiky je tento kostel od roku 2008.
Rekonstrukce se týkala extreriéru i interiéru kostela. V rámci obnovy byly zrestaurovány také artefakty uvnitř kostela například obrazy, sochy, lavice, podlahy apod. Obnovou prošly i mramorové části oltářů.
Místní si ještě možná pamatují velkou rekonstrukci kostela v 90. letech 20. století, na kterou vznikla dokonce i sbírka mezi občany. Tehdy, v roce 1995, byly vztyčeny i nové báně na střechu kostela. Věže byly zhotoveny v duchu původních, nikdy neuskutečněných plánů, a zvýšily stavbu o celých 18 metrů. tehdy se jedna z největších rekonstrukcí kostela týkala zejména exteriérů, položena byla nová krytina z mědi, udělaná nová fasáda apod.
Kostel při rekonstrukci v 90. letech 20. století. Foto: Archiv Dům historie Přešticka
Kostel před rekonstrukcí v roce 2021
foto: Milan Janoch