Během plzeňského Festivalu na ulici zajišťují úklid lidé bez domova

21.08.2024 10:19

Plzeňský Festival na ulici letos přichází s inovativním pilotním projektem, který spojuje kulturní zážitek s pomocí lidem bez domova.

Festival na ulici pomáhají bezdomovci_0824_FNU (6)
Festival na ulici pomáhají bezdomovci_0824_FNU (6)Festival na ulici pomáhají bezdomovci_0824_FNU (5)Festival na ulici pomáhají bezdomovci_0824_FNU (1)Festival na ulici pomáhají bezdomovci_0824_FNU (4)

Festival na ulici v Plzni probíhá od 16. do 24. srpna. Ve spolupráci s neziskovou organizací Spolek K SRDCI z.s. zajišťují lidé bez domova úklid a třídění odpadu na festivalu, čímž získají nejen brigádu, ale dle slov organizátorů i šanci na nový začátek.

Vydělané peníze by lidem bez domova měly pomoct najít dočasné bydlení, například v ubytovnách, a tím získat stabilní základ pro nový začátek.

„Úklidové brigády děláme delší dobu, ale tento projekt je pro nás velká výzva a příležitost,“ uvádí Lucie Vavrušková, ředitelka neziskové organizace spolek K srdci z.s. a vysvětluje, čím je projekt nový: „Dosud s námi lidé bez domova pracovali jako dobrovolníci a za tuto činnost dostávali stravenky. Nyní se ukazuje, že je možné je zaměstnat a poskytnout jim finanční odměnu. Tu dostanou primárně lidé, kteří projevili zájem o ubytovnu, a pomůžeme jim tak dostat se z ulice."

Jednou z brigádnic je i Blanka, která prozradila, že ji práce baví a  vydělané peníze použije na bydlení. „Peníze, které si tady vydělám, půjdou na moje bydlení a pomohou mi se rozjet. Dostat se z ulice je těžké, ale když mám svoji ubytovnu, můžu si hledat další práci. Navíc mě práce tady baví, je to super a užívám si to. Baví mě sociální kontakt a být součástí party. Nejdřív jsem z toho měla trochu strach, ale lidi jsou v pohodě a berou mě.“

To potvrzuje i Roman, koordinátor úklidu: „Festivaloví návštěvníci za našimi brigádníky chodí a říkají jim – to jste dobrý, že makáte a děláte dobrou věc. To je pro ně stejná nebo i mnohdy lepší podpora než stravenky nebo peníze. Díky tomu, jak je okolí vnímá, je práce těší a je pro ně motorem.“ Roman prošel obdobnou cestou, z ulice se dostal a je tak pro brigádníky vzorem.

„Bezdomovectví není normální život. Jste na okraji společnosti. Po prvních třech dnech festivalu je pro mne nejdůležitější to, že brigádníci získávají zpátky svou důstojnost, mohou být v normálním prostředí a lidi je najednou vnímají jiným způsobem.“

Podobně vnímá přínos projektu i Ilona Gabrielová, velitelka služebny Městské policie Plzeň Plzeň: „Když jsem o projektu slyšela, měla jsem trochu obavy. O to víc jsem teď strašně mile překvapená. Mluvila jsem se svými kolegy a dalšími lidmi, a ze všech stran slyším, že brigádníci pracují prostě perfektně. Že je tady oproti letům minulým a oproti jiným festivalům a akcím velmi čisto a že je to celé pěkně uchopené.“

Jak projekt vznikl prozradil ředitel Festivalu na ulici Lukáš Krásný: „Když jsme v předchozích letech řešili problémy s lidmi bez domova, přemýšlel jsem o tom, jestli je naopak nějakým způsobem nezapojit do dění na festivalu. A pak mne napadlo, že by nám mohli pomoci s úklidovými službami a tříděním odpadu. Věřím, že tato iniciativa nejen přispěje k čistotě našeho festivalu, ale také poskytne lidem bez domova reálnou šanci na změnu jejich životní situace.“

Foto Festival na ulici

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT