Ceny MHD v Plzni vzrostou! Město reaguje na rostoucí náklady

23.06.2023 10:13

Plzeň upraví od 1. ledna 2024 tarif jízdného ve své městské hromadné dopravě. Informovalo o tom vedení města Plzně.

Náměstí Republiky

Město reaguje na rostoucí náklady. Od nového roku dojde k navýšení cen plzeňské MHD. „Dobrou zprávu je, že přestože inflace přesahuje 15 procent, zdražení MHD bude mírnější. Průměrně se tarif navýší o 11 %. Výrazněji, o 16 až 20 % stoupne cena jednorázových jízdenek, naopak u celoročního předplatného bude míra zdražení jen 7,5 %. Podmínky pro bezplatnou přepravu se nemění, zdarma budou i nadále cestovat např. děti do 15 let s Plzeňskou kartou, dárci krve, senioři nad 65 let,“ uvádí město Plzeň.

„Jsem velmi rád, že kolegové ve vedení města přijali můj návrh nepromítat zcela inflaci do jízdného a ochránit občany využívající MHD před plnými dopady zdražování. Zejména u celoročního předplatného, které je pro jednotlivce, a hlavně rodiny zpravidla na konci roku citelným výdajem, je důležité udržet přijatelnou cenu. Aktuální data ze sčítačů ve vozech hovoří o tom, že MHD je v Plzni využívána na úrovni ještě vyšší než před covidem, což je pro udržitelnou mobilitu ve městě výborná zpráva a příznivou cenotvorbou tarifu, zejména posilováním výhodnosti předplatného, chceme tomuto trendu napomáhat,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Aleš Tolar.

Změnou tarifu plní Rada města Plzně platné usnesení z roku 2015, jež navrhuje valorizovat ceny jízdného o roční míru inflace a případně i o jiné faktory, které mají vliv na konečnou cenu jízdenky. Do změny však nemusí promítat celou míru inflace.

Zároveň dochází ke kompletnímu sjednocení podmínek pro cestování v Plzeňském kraji u cestujících ve věku od 15 do 26 let. K tomu, aby mohli cestovat na zlevněné jednotlivé jízdné v MHD, již od 1. 1. 2024 nebudou potřebovat Plzeňskou kartu. Od 15 do 18 let jim postačí doklad totožnosti a od 18 do 26 let ISIC karta, případně žákovský průkaz. Pro ostatní skupiny cestujících s nárokem na slevu se nic nemění.

Jak se ceny k 1. lednu 2024 změní?

  • Co se týká celoročního předplatného, zvýší se od 1. ledna 2024 jeho cena z 4252 korun na 4574 korun.
  • Půlroční bude stát místo stávajících 2460 korun 2646 korun.
  • Cena měsíčního předplatného se zvýší z 508 korun na 546 korun.
  • V případě jednorázových jízdenek bude nově od ledna 2024 stát základní půlhodinová jízdenka zakoupená ve voze v takzvaném Cardmanu 24 korun oproti stávajícím 20 korunám
  • Cena hodinové jízdenky se zvýší z 24 na 28 korun a tříhodinové ze 42 na 50 korun.

Foto ilustrační

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT