14.09.2024 8:58 14.09.2024 21:39
Řeky v Plzeňském kraji stoupají. Třetí stupeň je na Otavě
Řeky v Plzeňském kraji se během páteční noci výrazně zvedly. 3. stupeň už má Otava. Další řeky jsou na 2. stupni povodňové aktivity.
14.09.2024 8:58 14.09.2024 21:39
Řeky v Plzeňském kraji se během páteční noci výrazně zvedly. 3. stupeň už má Otava. Další řeky jsou na 2. stupni povodňové aktivity.
14.09.2024 17:05
Během srpna a září proběhlo na území Plzeňského kraje hned několik policejních kontrol, které se zaměřily na ubytovny, autobusy a firmy. Kolik cizinecká police zjistila přestupků, se dočtete v článku.
14.09.2024 13:30
Situace v souvislosti s velkou vodou je v Plzeňském kraji v rámci celé České republiky nejklidnější. Všechny složky IZS jsou ale v pohotovosti a hasiči jsou v terénu v zasažených oblastech.
Chatařská sezóna pomalu ale jistě končí. Policie už hlásí první případy vykradených objektů v osadách. Rozebíhají se i pravidelné kontroly chatařských oblastí.
S příchodem podzimu jde chatařská sezóna do skutečného závěru. Polici opakovaně varuje kvůli vykradačům, kterým právě teď začíná jedna z hlavních sezón. Velmi často se do chat vloupávají nejen klasičtí zloději, kteří jdou po elektronice a cenných věcech, ale v mnoha případech jde i o bezdomovce, kteří se chtějí ukrýt do tepla a najíst.
V souvislosti s koncem chatařské sezóny se už po celém kraji rozjíždí také pravidelmé kontroly kolonií a chatařských lokalit ze strany policie. I když podobné kontroly probíhají v podstatě celoročně, v mimosezónním období jsou častější a důkladnější.
Jako jedni z prvních vyrazili do terénu například policisté na Domažlicku. "Na teritoriu Obvodního oddělení Horšovský Týn se uskutečnila bezpečnostní akce, která byla zaměřena na kontrolu chatových oblastí. Během tří hodin zkontrolovali policisté společně s psovodem se služebním psem 40 rekreačních objektů v chatové oblasti Podhájí u Horšovského Týna," potvrdila mluvčí policie Dagmar Brožová.
Policisté v souvislosti s opouštěním chat a chalup důrazně opakují nutnost zabezpečení objektů majiteli. "Prevence proti vloupání začíná u řádně zamčených vstupních dveří a zajištěných oken. Vybrat si můžete základní bezpečnostní zámky nebo složitější uzamykací systémy. Vhodným doplněním jsou ochranné mříže a uzamykatelné okenice. Pokud máte dostatek finančních prostředků, pak můžete zvolit nadstandardní zabezpečovací techniky a systémy jako například elektronickou zabezpečovací signalizaci nebo různé nástrahové detektory," dodává policejní mluvčí.
Policisté už také zároveň hlásí první vykradené chaty. Zloději už například řádili v několika případech na Klatovsku.
Základní preventivní rady dle PČR:
- objekt a věci v něm pojistěte proti krádeži, požáru a dalším škodným událostem
- cenné věci neponechávejte v objektech (peníze, šperky, elektroniku, nářadí, drahé oblečení, apod.)
- v případě, že předměty větší hodnoty na chatě nebo chalupě chcete mít, pořiďte si jejich fotodokumentaci a popis (název věci, značku, výrobní číslo, pořizovací cenu, rok pořízení), v případě odcizení těchto věcí od Vás tyto informace bude požadovat jak policie, tak i pracovník pojišťovny při uplatnění náhrady škody
- rekreační objekt kontrolujte i v zimním období nebo požádejte jinou osobu, která bydlí v blízkosti.
Při podezření z vloupání:
- nevstupujte do objektu (pachatel může být uvnitř - nedoporučujeme pachatele zadržet násilím)
- neuklízejte po zlodějích (zničíte stopy po pachatelích, někteří majitelé se domnívají, že pro nepořádek je může někdo pomluvit)
- neprodleně případ oznamte na policii.
FOTO: ilustrační