QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Chcete kapra nebo stromeček z Brd? Víme kam pro něj!

16.12.2022 9:16

Vojenské lesy a statky (VLS) spustí dnes předvánoční prodej ryb z ekologických chovů na slavných Padrťských rybnících.

c6

Prodej ryb začne na sádkách v Mirošově v pátek 16. prosince. Otevřeno bude od 13 do 16 hodin. V posledním týdnu před Štědrým dnem od pondělí do pátku pak budou mít rybáři z Brd otevřeno denně od 8 do 16 hodin. Cena kaprů je 99 Kč/kg.

„Mírně jsme zdražili, protože do cenotvorby musíme promítnout dražší energie na provoz sádek, paradoxně nám však ekologický management chovu pomohl udržet dobrou cenu. Na Padrťských rybnících se totiž hospodaří extenzivním způsobem bez přikrmování a úpravy chemismu vody. Proto se do ceny tolik nepromítá letošní výrazný růst cen krmných směsí,“ vysvětlil ředitel lesnické divize VLS Hořovice David Novotný.

Zájem o kapry z Padrťských rybníků v posledních letech roste, především kvůli přírodní kvalitě ryb. „Padrtě jsou jedny z nejčistších chovných rybníků v republice. Leží ve vysoké nadmořské výšce a jejich přítoky nepotkaly na své cestě jakoukoliv civilizaci ani intenzivně obdělávanou zemědělskou půdu, jen čistou přírodu. Na rybnících nejsou již roky využívány intenzivní chovné metody, letos jsme přešli na přísně ekologický chov. Proto zde ryby také rostou déle a přirozeněji. Každý z dvojice rybníků se loví jen jednou za dva roky,“ popsal mluvčí VLS Jan Sotona.

Vedle kaprů budou mirošovické sádky nabízet amury, líny a dravé ryby, jejichž podíl je na Padrtích po přechodu na ekologický chov v osádce vyšší. V nabídce budou štiky, candáti a siveni.

Na sádkách v Mirošově seženete i vánoční smrčky a borovičky s certifikátem PEFC, který dokládá, že jde o produkt trvale udržitelného lesního hospodaření, jež je šetrné k životnímu prostředí. „Jde o stromky z výchovných zásahů, tzv. probírek a prořezávek, prováděných v brdských lesích, které je nezbytnou součástí péče o les a „prořeďují“ se jimi odrůstající porosty. Stromky tak nejsou produktem ekologicky diskutabilních plantážových produkcí. Jsou to české stromky, které rostou v českých lesích, nikoliv exotické cizokrajné dřeviny, původem z asijského Kavkazu,“ vysvětlil mluvčí Sotona.

Foto ilustrační

 

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte