ČHMÚ zpřísnil výstrahu na EXTRÉMNÍ! Plzeňský kraj zasáhnou vedra

25.06.2026 12:00

Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) právě vydali mimořádnou aktualizaci výstrahy. Vlna tropického vzduchu, která proudí do Česka, bude mnohem silnější a delší, než se původně předpokládalo. 

foto QAP

O tom, že Plzeňský kraj zasáhnou vedra, jsme vás včera informovali v článku ZDE. Meteorologové ale dnes výstrahu změnili - prodlužuje se až do konce týdne a pro většinu území Plzeňského kraje se stupeň nebezpečí zvyšuje až na nejvyšší, extrémní stupeň! O víkendu budou teploty kulminovat mezi 35 až 40 °C.

Jak bude v Plzeňském kraji:?

1) ČTVRTEK 25. ČERVNA: První vlna (Vysoké teploty přes 31 °C)

Zasažené oblasti: Téměř celý kraj – konkrétně Plzeň, Nýřany, Blovice, Přeštice, Rokycany, Kralovice, Stod, Stříbro, Tachov, Domažlice, Horšovský Týn, Klatovy a Horažďovice. Teploty zde odpoledne překročí tropických 31 °C.

2) PÁTEK 26. ČERVNA: Vedra zesilují (Velmi vysoké teploty přes 34 °C)

Zasažené oblasti: Pekelné teploty překračující 34 °C zasáhnou Plzeň, Nýřany, Kralovice, Rokycany a Stod. Na zbytku území kraje (Klatovsko, Tachovsko, Domažlicko) bude platit výstraha na teploty nad 34 °C až do sobotní půlnoci.

3) SOBOTA 27. ČERVNA: Nástup EXTRÉMU (Teploty přes 37 °C!)

Zasažené oblasti – EXTRÉMNÍ STUPEŇ: Pro severní a střední část kraje se situace stává kritickou. Odpolední teploty překročí 37 °C v oblastech: Plzeň, Nýřany, Kralovice, Rokycany a Stod.

V oblastech Sušicka a zbytku jižního Plzeňska bude v sobotu platit „mírnější“ výstraha na teploty přes 34 °C.

4) NEDĚLE 28. ČERVNA: Totální vyvrcholení

Zasažené oblasti – EXTRÉMNÍ STUPEŇ: V neděli už se před extrémním nebezpečím neschováte asi nikde. Výstraha před teplotami přesahujícími 37 °C (místy až k 40 °C) se rozšiřuje na kompletně celý Plzeňský kraj včetně Sušicka, Klatovska, Domažlicka i Tachovska!

Jaká hrozí rizika a co doporučují odborníci?

Takto extrémní a dlouhotrvající teploty představují obrovskou zátěž pro lidské zdraví. Hrozí vážné riziko přehřátí organismu a rychlé dehydratace. Komplikace se dají očekávat také v dopravě – horkem totiž hrozí vybočení a lomy vlakových i tramvajových kolejnic.

Lékaři a meteorologové naléhavě doporučují: 

Pijte velké množství neslazených nealkoholických nápojů, ideálně kombinovaných s minerálkami (kvůli ztrátě solí z pocení). V poledních a odpoledních hodinách omezte fyzickou námahu a nepobývejte na přímém slunci. Nenechávejte je ani na minutu v zaparkovaných autech na slunci, teplota uvnitř stoupá během chvíle na smrtelné hodnoty. Vzhledem k suchu sice pro náš kraj zatím neplatí oficiální zákaz rozdělávání ohňů, riziko požárů je ale obrovské. Nerozdělávejte oheň v lesích a neodhazujte nedopalky.

Kdy to skončí? Úlevu přinese podle meteorologů až pondělí 29. června, kdy bude vlnu veder od západu ukončovat studená fronta doprovázená pravděpodobně silnými bouřkami.

Foto ilustrační QAP, mapa ČHMÚ

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT