QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Díky, Ameriko! Belgický král, český prezident i veteráni - FOTKY

06.05.2025 14:16

V úterý 6. května proběhl hlavní vzpomínkový akt u památníku "Díky, Ameriko!" Zúčastnili se ho významní hosté včetně belgického krále Filipa, prezidenta České republiky Petra Pavla, amerického veterána Harryho Humasona a českloslovenského veterána Miloslava Masopusta.

QAP díky Ameriko 2025 (18)

Vzpomínka u pomníku na Americké třídě Díky, Ameriko! je největším pietním aktem Slavností svobody v Plzni. Koná se každoročně poslední den oslav osvobození. Slavnosti svobody letos začaly v pátek 2. května a vzhledem k 80. výročí byly velkolepé.

Vzpomínkovému aktu Díky, Ameriko! přihlížely stovky lidí a účastnili se ho kromě politických představitelů také potomci amerických a belgických veteránů, kteří v květnu 1945 osvobozovali Plzeň. Mezi hosty byl americký veterán 99letý Harry Humason, který sloužil u 5. pěší divize 3. armády generála Pattona a osvobozoval Volary v jižních Čechách. Humason od války v Česku nebyl, oslavy osvobození v Plzni navštívil poprvé.

Pietního aktu se zúčastnil vnuk generála Pattona George Patton Waters. Dále Luc Rensonnet, syn velitele belgického 17. dělostřeleckého pluku, který se podílel na osvobozování Plzně a západu Čech. „Můj dědeček generál Patton kdysi řekl. Je pošetilé a špatné brečet nad muži, kteří zemřeli. Měli bychom spíše děkovat bohu, že takoví muži žili,“ uvedl George Patton Waters. Nechyběl ani československý veterán Miloslav Masopust.

Mezi vzácnými hosty byl belgický král Filip. Právě Belgičané v roce 1945 pomáhali Američanům osvobozovat Plzeň, proto byli v minulosti tradičními hosty slavností také belgičtí veteráni. Do Plzně na hlavní vzpomínkový akt zavítal prezident Petr Pavel.

Prezident ve svém projevu zmínil i 17. střelecký pluk. „Rád zmínil účast belgické armády. Krátce po osvobození Belgie již v lednu 1945 vznikl na jihu země 17. střelecký pluk. Ten se již v dubnu účastnil operací na hranicích s Československem a zanechal své stopy nejenom při osvobození Plzně, ale také Stříbra, Tachova nebo Holýšova. Díky, Ameriko, díky, Belgie, díky všem, kteří se podíleli na osvobození naší země,“ uvedl prezident Petr Pavel.

Také belgický král Filip mluvil o 17. střeleckém pluku. „Belgie po svém osvobození a na žádost spojeneckého velitelství zahájila nábor více než 70 tisíc dobrovolníků do řad pěchoty. 17. střelecký prapor z belgické provincie Liège se připojil k americké 3. armádě,“ uvedl král.

Většina hostů pak promlouvala o svobodě. „Svoboda není dar, ale odpovědnost pro každou generaci,“ zmínil generál armády USA Dagvin Anderson, který přítomné ohromil tím, že mluvil česky.

„Dnešní den je mimořádný,“ začal svůj projev primátor města Plzně a poukázal na to, že nás většina veteránů opustila. „Už s nimi nemůžeme sdílet emoce. Ale letos se stalo nemožné, zavítal k nám 99letý Harry Humason,“ uvedl Roman Zarzycký.

Vzpomínkový akt se koná každoročně u pomníku Díky, Ameriko! na Americké třídě z roku 1995. Výjimkou byla léta, kdy byl pomník v rekonstrukci. Obnovený pomník na Americké byl slavnostně odhalen při Slavnostech svobody v roce 2018 (více ZDE). Památník byl opravován zhruba dva roky, pylony musely být zcela demontovány a nahradily je nové. Videa a fotoreportáž z instalace pylonů v roce 2018 najdete ZDE.

Po skončení vzpomínkového aktu Díky, Ameriko! zamířili belgický král Filip a prezident Petr Pavel na plzeňskou radnici. Píšeme ZDE.

foto: QAP

 

 

 

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Čištění klima