"Houstone, máme problém!" hlásí plzeňská Techmania

14.09.2014 7:48

Za jakých podmínek může přežít ve vesmíru živý organismus? A proč Magdeburské polokoule od sebe neodtrhne ani pár koní? To vše můžete objevit v rámci nových programů v laboratořích plzeňského science centra Techmania.

SAM_1322

Jaká tajemství skrývá led z Marsu? A podaří se zachránit posádku Apolla 13 před otravou CO2? To vše mohou prožít, zkusit a zjistit návštěvníci plzeňského Techmania Science Center v nových programech laboratoří a dílen v rámci zVĚDAvého vesmíru.

Fyzikální laboratoř připravila program nazvaný Den na vesmírné lodi. "Návštěvníci prožijí jako by pracovní den na palubě vesmírné výzkumné stanice. Zjistí, zda vzduch něco váží, jak se chová marshmallow v injekční stříkačce při stlačení a při natažení nebo jak dobře chrání různé typy brýlí před UV zářením," nastiňuje něco z programu jeho autorka Ilona Gonová.

V laboratoři biologické se návštěvníci ocitnou v roli zachránců života. Píše se rok 1964 a právě bylo zjištěno, že za padesát let zasáhne Zemi obří meteorit a zcela ji zničí. Začíná boj o záchranu alespoň nějakých zárodků života.

"Lidé mají na výzkum padesát let symbolizovaných padesáti minutami práce v laboratoři. Testovaným živým organismem jsou kvasinky, které jako důkaz svého přežití nakonec nafouknou balónek," říká garantka biologické laboratoře Michaela Černá, která program Život ve vesmíru připravila.

Program v chemické laboratoři nabízí malou výpravu na Mars. Účastníci této vesmírné aktivity musejí prozkoumat vzorek polárního ledu, který poslala sonda z Marsu.

Vesmírná novinka v dílnách Techmanie vychází z reality. Jmenuje se "Houstone, máme problém…" a udělá z návštěvníků pracovníky NASA, kteří v roce 1970 bojovali o život posádky Apolla 13.

"V kabině rakety nebezpečně stoupá hladina CO2. Je třeba napojit kulatou hadici na hranatý filtr, aby se kosmonauti neudusili. K dispozici je jen tohle…," uvádí návštěvníky do akce autor programu Ivo Opl a sype na stůl pracovní kombinézu v igelitovém sáčku, izolepu, pár kousků provázku, kus kovové mřížky a další, ne zrovna ideálně technicky vyhlížející předměty. Čas běží a množství CO2 stoupá…

Vesmírné programy v laboratořích i dílnách jsou v nabídce každý lichý kalendářní týden, a to v rozdílných variantách pro jednotlivé stupně škol a pro veřejnost.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT