QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

20.03.2025 16:10

Na šumavském Špičáku skončila sezóna

S blížícím se jarem ukončil sezónu ve čtvrtek 20. března největší lyžařský areálu Špičák.   

Do podpory sportu půjde letos rekordní suma, říká radní Tomáš Morávek

13.02.2025 10:41

Město Plzeň podporuje významně sportovní kluby. Částky mířící do sportu se stále zvyšují, letos už na přímou podporu půjde z městské kasy 90 milionů korun. Přitom to stále není dostatek na to, aby například kluby zaplatily kvalitní trenéry. „Trenérství je u nás bohužel na rozdíl od okolních států stále na bázi dobrovolnosti,“ říká radní města Plzně pro oblast podpory sportu, mládeže a tělovýchovy Tomáš Morávek, který sám dobrovolně trénuje malé fotbalisty TJ Košutka. Co dalšího radní prozradil? Čtěte v rozhovoru…

plavecký přebor Lochotín foto QAP (34)

Město Plzeň aktuálně přijímá dotace od sportovních klubů. Kolik budete letos rozdělovat a na co kluby žádají?

Letos jde do sportu, tedy na přímou podporu sportovním klubům, celkem přes 90 milionů korun. Je to rekordní částka, která už v rozpočtech klubů je patrná. Mnohdy se právě měst stává největším donátorem a přispěvatelem do jejich rozpočtu. Ta částka je především pro hobby a amatérské sportovce a myslíme i na hendikepované. V hlavním dotačním titulu, který slouží na sportovní činnost klubů, rozdělujeme přes 20 milionů korun. Osvědčily se nám také dotační tituly na sportovní akce, podpoříme tak více než stovku sportovních akcí v regionu, a to v celkové výši 5 milionů korun. Ty jdou přímo organizátorům sportovních akcí, o které je v Plzni větší a větší zájem. A to mi dělá radost, protože jedním z mých hlavních cílů je rozpohybovat Plzeň. Další z významných dotačních titulů je tzv. investiční, kdy pomáháme klubům rozšířit jejich vlastní sportoviště. Letos budeme rozdělovat přes 15 milionů korun.

Zmiňujete, že byste chtěl rozpohybovat Plzeň. Daří se vám to?

Myslím, že ano. Jen třeba na běžecké akce, které se tady konají, se přihlašuje stále více lidí. Zájem o sport je velký. Je důležité, aby lidé sportovali. A aby sport bavil děti. Lásku ke sportu podporujeme i vlastními sportovními akcemi. Tou největší je Sportmanie, ale máme i akce pro sportující seniory apod. Sport není jen o výkonu. Důležité je, že učí děti pracovat s prohrou, myslet týmově, zlepšuje jim kondici. Zrovna nedávno jsem na národní konferenci diskutoval na toto téma. My dnes víme, že pokud by se podařilo zlepšit o 10 % fyzickou zdatnost české populace, znamenalo by to úsporu ve zdravotnictví o 60 miliard korun, které by mohly jít zpátky do sportu. Sport je v Česku bohužel velmi podfinancovaný.

Pojďme k té částce na podporu sportu. Říkáte, že se jedná o rekordní sumu. Není to na úkor ostatních peněz z rozpočtu?

To určitě ne. Je to jen něco kolem jednoho procenta z rozpočtu města Plzně. Umím si představit více. I v porovnání s ostatními oblastmi je to méně, kultura, sociální oblast apod. mají samozřejmě více.

Na co sportovní kluby finance od města využívají?

Jdou primárně na jejich činnost a provoz sportovišť. Není možné už z toho například platit trenéry, na platy tyto částky většinou nestačí. Trenérství je na rozdíl od ostatních evropských států v České republice na bázi dobrovolnosti. Trénují často rodiče, lidé, kteří to mají rádi. Vidím to například u nás ve fotbalovém klubu na Košutce, jsme rádi, že zaplatíme provoz, trávník, hnojivo apod., na ostatní nezbývá. Když jsem začínal jako radní pro sport, šlo na přímou podporu sportu 55 milionů. Ta částka už je téměř dvojnásobná. A přesto klubům často pomáhá jen přežít. Někomu se dotace i ztrojnásobila, ale je to vlastně jen dorovnání inflace a malé podpory ze strany svazů a státu. Podívejte se, jak se zdražují služby a zvyšují se náklady. O dotace u nás žádá více než 150 sportovních klubů v Plzni. A já jsem rád, že díky podpoře mohou kluby fungovat. Sportují tam děti, kluby se starají o mládež.

Podporuje město Plzeň individuální sportovce?

Ano, v roce 2022 jsme vytvořili dotační titul podporující mládežnické sportovce, kteří reprezentují Plzeň nejen za hranicemi města ale i republiky. V minulosti to byli sportovci, kteří nebyli zařazeni ve sportovních akademiích. Od letošního roku chceme podpořit všechny mládežnické plzeňské reprezentanty, ať už jsou nebo nejsou v akademii. Bez ohledu na to, zda se jedná o olympijský sport či nikoliv. Prostě si vážím toho, jak na sobě pracují a věnují sportu spoustu energie. Jedná se např. o lukostřelce, rychlostní kanoisty, judisty, ale nově budou moc žádat i atleti nebo fotbalisti. Také se mi často stává, že mě kontaktují v průběhu roku individuální reprezentanti, kvalifikovali se například na ME ve střelbě, ale svaz je finančně nepodpoří. Děti jsou smutné, že chtějí jet, ale nemají zrovna 150 tisíc na zaplacení. Tak se jim snažíme pomoci, aby se mohli poměřit se světovou špičkou a získali cenné zkušenosti pro jejich budoucí kariéru. Věřím, že o plzeňských sportovcích v budoucnu ještě hodně uslyšíme.

Foto QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT