QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Fitzova vila prochází rekonstrukcí. Do makovice věže budoucího hotelu byl umístěn tubus s poselstvím

30.08.2023 9:22

Fitzova novorenesanční vila byla v Rokycanech postavena roku 1869 a sloužila jako sídlo společnosti Mirošovské kamenouhelné těžařstvo. Vila aktuálně prochází náročnou rekonstrukcí, v rámci které byl do makovice věže uložen tubus s poselstvím dalším generacím.

Fitzova vila_rekonstrukce_tubus_0823_město Rokycany (2)
Fitzova vila_rekonstrukce_tubus_0823_město Rokycany (2)Fitzova vila_rekonstrukce_tubus_0823_město Rokycany (3)Fitzova vila_rekonstrukce_tubus_0823_město Rokycany (1)

Fitzova vila, která se nachází v Jiráskově ulici v Rokycanech, prochází momentálně celkovou rekonstrukcí, stane se z ní hotel s wellness centrem, fitness sálem a originální restaurací.

„V rámci rekonstrukce věže byla 16. června makovice otevřena, bohužel nenesla žádné poselství předchozí generace,“ uvedla Adriana Jarošová, mluvčí města Rokycany. Majitel vily nechtěl, aby věž zůstala prázdná, a tak do věže umístil testament s odkazem pro další generace.

„Majitel vily Robert Beneš uložil do makovice věže měděný tubus s pětistránkovým dokumentem na speciálním archivním papíru, ve kterém popsal své záměry s vilou a její přestavbou na hotel. Zároveň popsal aktuální situaci v Rokycanech,“ upřesnila mluvčí.

Rekonstrukce by měla být hotova na jaře roku 2024.

Historie vily:

Roku 1903 odkoupil od Mirošovského těžařstva stavbu její někdejší vysoký představitel, důlní inženýr a podnikatel Johann Fitz, kam se na stáří přestěhoval. Byl mimo jiné majitelem továren na keramiku a rozsáhlého závodu Johann Fitz, továrna na hliněné a šamotové zboží v Horní Bříze. Budova byla upravena jako rodinná sídelní vila. Fitz zemřel roku 1906, stavbu poté odkoupila obec a nechala ji přestavět v novorenesančním slohu projektu architekta Bohuslava Ryšavého, který v Rokycanech navrhl vícero staveb. Projekt byl dokončen roku 1909.

Po únoru 1948 zde bylo zřízeno sídlo Okresní vojenské správy, od 90. letech 20. století zde pak byla zřízena služebna Policie ČR.

Foto město Rokycany

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new