QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Hospic svatého Lazara bude mít Nový dům! Bylo podepsáno memorandum

28.11.2023 9:31

Kraj, město a biskupství podepsaly memorandum o spolupráci. Všechny tři subjekty tím potvrdily, že podle svých možností přispějí k uskutečnění projektu s názvem Nový dům pro Hospic svatého Lazara.

átrium

Zástupci města Plzně, Plzeňského kraje a Biskupství plzeňského uzavřeli v pondělí 27. listopadu 2023 memorandum ve věci podpoření realizace projektu s názvem Nový dům pro Hospic svatého Lazara.

Hospic svatého Lazara, který se ročně ve svém lůžkovém zařízení postará o zhruba 400 pacientů v závěru života a od ledna 2022 poskytuje také službu domácího hospice, který doprovází umírající přímo v rodinách, má své zázemí ve Sladkovského ulici na Slovanech.

Tento objekt však dlouhodobě nevyhovuje, chybí mu zahrada, parkovací stání, leží u rušné třídy v městské zástavbě a postrádá další možnosti rozvoje.

„Nejde ale jen o okolí našeho hospice. Interiéry nejsou na takové zařízení zcela vhodné. Máme například problémy s úložnými prostory, zázemím pro personál. Místnost posledního rozloučení se nachází v suterénu budovy. Zajišťujeme plnohodnotnou péči, ale nové prostory by nám opravdu moc pomohly,“ řekla redaktorce QAPu Jiřina Helíšková, ředitelka Hospice svatého Lazara. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Vedení hospice připravuje výstavbu nové budovy, kterou chce financovat z různých zdrojů a náklady na ni se odhadují na 400 milionů korun.

„Hospic svatého Lazara je v našem regionu jedinečné specializované zdravotnické zařízení. Nepomáhá jen lidem v konečném stádiu nevyléčitelného onemocnění, ale také jejich blízkým. Je to záslužná činnost, která si žádá celospolečenské ocenění a naši podporu si bezesporu zaslouží,“ řekl primátor Roman Zarzycký.

Jiří Šrámek, radní pro oblast sociální a aktivní život seniorů připomněl, že město spolupracuje s hospicem na vytvoření smlouvy o výpůjčce na pozemek. Nové zázemí by tak hospic mohl nalézt v Plzni-Liticích. „Je to lokalita, ve které budou mít pacienti klid a kde budou moci trávit dny i na zahradě. Věřím proto, že tuto změnu přivítají nejen pacienti, ale také jejich blízcí,“ sdělil Jiří Šrámek.

Hospic dlouhodobě podporuje také Plzeňský kraj. „Kraj od roku 2016 investoval do podpory hospice téměř 17 milionů korun, a to jak do lůžkové části, tak i do mobilního hospice. Podpořit další rozvoj této péče, kterým nový, moderní dům rozhodně bude, nelze odmítnout. Jsem rád, že stejně jako v době tříkrálové sbírky, kde koledujeme společně jako K+M+B tedy kraj, město a biskupství, se spolupráce na takovém projektu bude dál rozvíjet a společně to dotáhneme do úspěšného konce,“ uvedl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

V memorandu se smluvní strany zavázaly, že budou vyvíjet činnost k dosažení účelu memoranda. Každá ze smluvních stran se zdrží jakékoliv činnosti, jež by mohla znemožnit nebo ztížit dosažení účelu memoranda. Dále se každá ze smluvních stran zdrží jakéhokoliv jednání, které by mohlo ohrozit zájmy smluvních stran v souvislosti s dosažením účelu memoranda.

„Hospic svatého Lazara po 25 letech fungování v plzeňském činžáku napnul síly k realizaci stavby vlastního domu se zelení. Důstojné prostředí je něco, co pacientům v závěrečné fázi života, jejich rodinám a zaměstnancům dlouhodobě chybí. Postavit nový dům bude stát hodně úsilí a jsme upřímně rádi za iniciativu města Plzně, Plzeňského kraje a biskupství, kteří tento záměr chtějí podpořit,“ dodala ředitelka Hospice svatého Lazara Jiřina Helíšková.

Foto vizualizace Hospic svatého Lazara - Ateliér A8000

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte_copy