QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Jaké plány má město Plzeň s veřejným prostorem? Přijďte na prezentaci

16.11.2023 8:12

Zástupci města Plzeň představí veřejnosti na konci listopadu své vize pro veřejný prostor. Buďte u toho i vy.

katedrála sv. Bartoloměje_ilustrační_2023_QAP

„Veřejná prostranství jsou všude kolem nás. Ulice, náměstí, nábřeží či parky jsou propojujícím prvkem města a zároveň město tvoří a dávají mu jednoznačný osobitý ráz a náboj. Je to prostor, ve kterém se může pohybovat kterýkoliv obyvatel nebo návštěvník města, proto je pro nás zásadní tuto naši vizi představit veřejnosti a získat užitečnou zpětnou vazbu,“ uvedl náměstek primátora pro oblast technickou Pavel Bosák.

Akce Vize pro veřejný prostor se uskuteční 23. listopadu 2023 od 17 hodin v Klempírně DEPO2015.

„Příprava koncepce a manuálu jde do své finální fáze. Před předložením dokumentu radě města ho však chceme představit nejprve veřejnosti. Proto jsme přichystali akci s názvem Vize pro veřejný prostor,“ vysvětlila ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Irena Vostracká.

Nebude se jednat o obyčejnou prezentaci. Naopak, akce si klade za cíl téma důležitosti kvalitních veřejných prostranství probrat z více stran. Mimo představení manuálu se tak návštěvníci mohou těšit na další prezentace odborníků z oboru a také na panelovou diskusi s experty na veřejný prostor i zástupci města Plzně.

„Účast přislíbili pánové Peter Bednár a Vít Zeman, kteří jsou kapacitami ve svém oboru. Samotného představení koncepce a Manuálu tvorby veřejných prostranství se ujme docentka Pavla Melková, jejíž tým dokument ve spolupráci s Útvarem koncepce a rozvoje města Plzně připravoval,“ dodal Jaroslav Holler, vedoucí úseku veřejného prostoru a životního prostředí Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně.

Na základě zkušenosti řady měst lze říci, že kvalita veřejných prostranství zásadně definuje kvalitu života v daném místě, a nejen proto je potřeba o ně důsledně pečovat a kultivovat je.

„Aby mohly všechny složky města při plánování či schvalování revitalizací veřejných prostranství rozhodovat jednotně a výsledné kultivace působily v rámci města uceleně a koncepčně, nechalo město Plzeň vytvořit Koncepci veřejných prostranství,“ řekl Jaroslav Holler, vedoucí úseku veřejného prostoru a životního prostředí Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně.

Koncepce samotná se skládá ze dvou částí. První část řeší koncepční přístup a definici možného budoucího směřování rozvoje společného prostoru města. Druhou částí je pak manuál, který prostřednictvím principů a pravidel nastavuje paletu nástrojů pro dosahování kvality. Na konkrétních příkladech tak ukazuje, jak by měla být veřejná prostranství řešena, a to jak v rámci velkých investičních akcí, tak i při běžných úpravách.

Právě tento manuál bude na konci listopadu představen veřejnosti. Buďte u toho i vy.

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380_
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte_copy