14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Kaplička svatého Antonína Paduánského v Černicích prošla rekonstrukcí - FOTKY
Kaplička svatého Antonína Paduánského stojí na návsi Černic. Plzeň ji nechala za více než 2 miliony opravit.
Kaplička se nachází na území vesnické památkové rezervace Plzeň-Černice a je typickým prvkem vesnické architektury. Stojí na návsi Černic, bývalé vesnice, která se stala součástí velké Plzně v roce 1993.
„Na území města Plzně je mnoho drobných sakrálních památek, mezi něž patří i původně vesnické kapličky. Jde o dědictví našich předků, o které bychom se měli starat a zachovávat ho pro další generace. Většinu těchto starých staveb trápí vlhkost, proto je postupně opravujeme a snažíme se je vrátit do života občanů v těch částech města, které byly dříve Plzni blízkými vesnicemi. Jsem rád, že řádnou opravou prošla i kaplička na černické návsi. Jako starosta jiného městského obvodu vím, jak je důležité udržovat centrum bývalé obce i s jeho památkami a stromy,“ řekl náměstek primátora Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí a starosta městského obvodu Plzeň 9 - Malesice Aleš Tolar.
Z vydařené rekonstrukce má radost i vedení Černic. „Z opravené kapličky máme obrovskou radost. Vypadá opravdu nádherně. Už se těšíme, až si na Štědrý den do ní opět půjdeme pro Betlémské světlo,“ uvedl černický starosta Vladislav Sloup.
Kaple svatého Antonína Paduánského stojí mezi dvěma mohutnými lípami na Selské návsi v Černicích v památkové rezervaci zapsané na státním seznamu nemovitých kulturních památek. Zvonička stávala v dolní historické části Černic na místě stávající kaple již před rokem 1838. Dnešní provedení představuje pseudohistorickou kapli z roku 1875 s portálovým sloupovým oltáříkem z druhé poloviny 17. století s boltcovou ornamentikou. Původní kaple před pseudohistorickou úpravou byla kulatá či osmiboká s kuželovitou střechou krytou šindelem s lucernou a se zvonem.
Stavbu za 2,3 milionu korun pro město zajišťovala Správa veřejného statku města Plzně. Muselo se provést hned několik oprav.
„Kvůli nedostatečné izolaci byly zdi i podlaha kapličky vlhké a střechou dovnitř zatékalo. Museli jsme tedy opravit střechu i s krovem včetně kamenných zdobných prvků – kříže a dvou bílých čuček. Sanktusník, tedy věžička na hřebeni střechy, byl nově oplechován, kříž na jeho vrcholu opraven a pozlacen. Obě okna i vstupní dveře jsou také renovovány a natřeny. Kolem kapličky je nyní okapový chodník, který má zabránit vnikání vody do stavby, podlaha je vydlážděna čtvercovými půdovými cihlami,“ uvedla Ilona Pelíšková ze Správy veřejného statku, která měla projekt na starosti.
Opravou prošel i menší zvon umístěný v sanktusníku.
Inventář kapličky čítající oltář, lavice a sošky je nyní v péči truhláře restaurátora Jana Dlouhého a vrátí se do ní na Velikonoce. To by již stavba měla být dostatečně vyschlá, aby opravené interiérové prvky, hlavně oltář, nepoškodila.
Foto MMP