QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Kde se v Plzeňském kraji žije nejlépe? Zabodovala Plzeň, Přeštice i Klatovy

15.12.2023 8:10

Již šestý ročník Indexu kvality života, který sestavuje společnost Obce v datech, ukázal, že nejlépe se z celé České republiky žije v Říčanech ve středních Čechách. Jaká místa v celorepublikovém žebříčku zaujala města v Plzeňském kraji?

fontána na náměstí_Plzeň_ilustrační_1022_QAP (2)

Jaké město v ČR má nejvyšší kvalitu života? Není vyšší materiální úroveň vykoupená horší dostupností bydlení a špatným životním prostředím? Existují lokality, kde se koncentrují problémy? Na portálu Obce v datech byla zveřejněna data o kvalitě života v českých obcích v roce 2023.

Na základě dat byla porovnána kvalita života v 206 obcích s rozšířenou působností. Na špičce i u dna žebříčku jsou změny malé. Žebříček už pošesté vede obec Říčany. Na druhém konci Orlovou vystřídala Karviná.

V Plzeňském kraji zabodovala Plzeň, která na škále hodnocení 0 (nejnižší) až 10 (nejvyšší) dosáhla 6,0. Detailní data naleznete ZDE. Druhé Přeštice mají hodnocení 5,7 a třetí Klatovy 5,3.

„Výpočet indexů je založen na přístupech OECD a OSN k porovnávání kvality života a dalších matematicko-statistických nástrojích. Hodnoty indexů nabývají hodnot 0 až 10, přičemž obec, která se umístila v porovnání všech obcí na posledním místě má hodnotu 0 a ta, která se umístila na prvním místě, má hodnotu 10. Ostatní obce jsou dle relativního vztahu rozdistribuovány mezi 0 a 10. U dat neinterpretujeme kvalitu jednotlivých objektů, resp. subjektivní dostatečnost/nedostatečnost, ale jejich relativní počet/dostupnost vzhledem k obci v ČR s nejvyšším počtem/dostupností. Např. obyvatelé malé obce v blízkosti Prahy mohou mít dle našeho indexu nízkou dostupnost lékáren, ale dle jejich mínění je stav dostatečný, neboť dojíždí do Prahy, kde je počet lékáren vysoký. Naše výsledky je proto nutné vnímat v širším kontextu,“ uvádí Obce v datech.

Umístění měst Plzeňského kraje v celorepublikovém žebříčku:

22. Plzeň

27. Přeštice

40. Klatovy

58. Nepomuk

63. Rokycany

75. Blovice

80. Domažlice

86. Stod

87. Horažďovice

116. Kralovice

122. Stříbro

124. Horšovský Týn

137. Tachov

147. Sušice

150. Nýřany

 

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new