Auto CB ŠKODA nový SUPERB

Kdo je zodpovědný za psa? Ptali jsme se právníka

15.06.2023 7:02

Před časem Plzeňským krajem otřásl případ z Holýšova, kdy dívka utrpěla velmi vážná zranění po napadení psem. Více jsme psali ZDE. Jak je to přesně se zodpovědností za psa? Ptali jsme se v plzeňské advokátní kanceláři Nest Legal.

IMG_4965-2-2

„V tomto případě je třeba zkoumat více okolností, zejména pak to, zda majitel psů dostatečně zajistil, aby psi neutekli, zda někdo psy proti nezletilé dívce nepoštval, zda je ona sama nevyprovokovala k útoku, jaká je míra zranění nezletilé dívky a další související skutečnosti. Záleží vždy na konkrétním posouzení každého jednotlivého případu,“ vysvětluje JUDr. Petr Papež z plzeňské advokátní kanceláře Nest Legal.

Podle právníka je majitel ale vždy zodpovědný za svého psa.

„Z hlediska trestního práva může zakládat poranění způsobené pokousáním psem, které je možno kvalifikovat jako těžkou újmu na zdraví, u majitele psa trestní odpovědnost za trestný čin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti podle § 147 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku, a to v případě, že majitel psa náležitě nezajistil, znal nebo mohl a měl znát jeho nebezpečnost pro okolí. Jinými slovy, majitel psa je vždy za tohoto odpovědný. Nad rámec trestního řízení je poškozená samozřejmě oprávněna se po pachateli domáhat civilní žalobou způsobené nemajetkové újmy,“ dodává Judr. Petr Papež. 

foto: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA  JSA příslušenství