Konec špinavé vody v Košuteckém jezírku? Plzeň se snaží o obnovu

20.03.2025 12:21

V Plzni se pustili do obnovy Košuteckého jezírka a jeho okolí. Cílem je zlepšit kvalitu vody, většina opatření je naplánována na letošní jaro.

Košutecké jezírko_0823_dětské zázemí_ÚMO1 (2)

Soubor opatření ke zlepšení vody v Košuteckém jezírku se netýká jen samotné vody v jezírku, ale i okolních ploch. Správci se snaží upravit okolí tak, aby vše to, co voda při deštích splaví, neskončilo v jezírku. 

„Kvalita vody v Košuteckém jezírku se postupně zlepšuje vlivem opatření, která jsme udělali. Hlavním problémem přitom zůstávají přívalové deště, které s vodou do jezírka přinášejí materiál z okolí. Když k tomu přidáme ještě znečištění vodním ptactvem a rybami, které tady lidé často krmí, není to udržitelný stav,“ uvedl Aleš Tolar, náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí.

Jedno z prvních opatření bylo zrušení rybářského revíru na jezírku. „Začali jsme tím, že jsme zde zrušili rybářský revír a nyní upravujeme okolí jezírka tak, aby se vody, které do něj dříve tekly při velkém dešti i s tím, co pobraly cestou, vsákly a protekly podložím již čisté do jezírka. Jezírko leží v pískovci, kterým voda dobře prosakuje, tak jej chceme využít jako přírodní čističku vody,“ uvedl Aleš Tolar.

Velkým problémem je to, že lidé u jezírka krmí zvířata, tím ale spíše škodí. „Již loni jsme zde umístili ceduli, aby lidé nekrmili vodní ptactvo. Někteří totiž nechápou, že tím mohou zvířatům nebo životnímu prostředí uškodit,“ zdůraznil vedoucí úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Richard Havelka. „Cílem všech opatření je, aby se do vody dostávalo co nejméně cizorodých látek hlavně biologického původu, které zhoršují kvalitu vody, jde především o exkrementy vodních ptáků,“ dodal.

Vodu v Košuteckém jezírku pravidelně sleduje hydrobiolog Jindřich Duras. „Zlepšení kvality vody pomohlo několik opatření. Voda byla ošetřena před několika lety dvěma dávkami síranu hlinitého, který sinicím odebral jejich klíčovou živinu – fosfor. Bylo obnoveno litorální pásmo, tedy příbřežní zóna s rákosem, orobincem a dalšími vodními rostlinami. Invazní akáty na břehu byly prořezány a vybudovány stupňovité přístupy k vodě tam, kde byl břeh narušený nejprve návštěvníky a pak i vodní erozí,“ popsal soubor již provedených opatření Jindřich Duras.

Došlo také ke stabilizaci skalní stěny nad jezírkem, čímž se zabránilo tomu, aby do něj tekla voda z komunikace Karlovarská. „V jezírku chceme omezit ryby jako je cejn či plotice a podpořit spíše dravce. To je opatření pro udržení průhledné vody po celou sezónu," doplnil hydrobiolog.

Koncem zimy byl na pláž přivezen nový písek a připravuje se také oprava cest nad jezírkem.

Jak šel čas s Košuteckým jezírkem...

Košutecké jezírko je součástí parku, který vznikl na Košutce v letech 1935-1937 v místech zrušeného kamenolomu. Při jeho budování zde za minimální mzdu se státním příspěvkem našlo práci mnoho nezaměstnaných. Šlo v podstatě o rekultivaci bývalých Doubkových kamenolomů. K velkým přesunům půdy tu byla využita úzkokolejka. Dne 6. listopadu 1937 byl park s jezírkem slavnostně otevřen za přítomnosti starosty Luďka Pika. 

Již v době svého založení bylo v parku dětské hřiště, socha andílka a odpočívky. Od roku 1940 začala stoupat hladina vody, a tak se dva původní rybníčky spojily v jeden. Přitom uhynuly některé dřeviny. Postupné stoupání hladiny vody se zastavilo až v 80. letech minulého století vybudováním přepadu a jeho napojením z jezírka na kanalizaci. 

Na místě bývalého Kulturního domu postaveného v roce 1945, později klubu Bacardi, nyní buduje Městský obvod Plzeň 1 objekt pro dětskou skupinu s občerstvením a WC pro veřejnost. Více jsme psali ZDE. Park u jezírka i Malé košutecké jezírko jsou registrovány jako významné krajinné prvky.

vizualizace Nosek & Raffelová architekti, s. r. o

Foto ilustrační ÚMO 1 a QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus 15 let