Křtiny v zoo! Zlatý poklad plzeňské zoologické dostal zajímavé jméno – FOTKY

12.09.2024 14:01

Takin čínský nebo také zlatý byl nepochybně pojmenován díky barvě jeho krásné, dlouhé srsti, která se na slunci leskne jako bájné zlaté rouno. Plzeňské zoo se podařilo odchovat první mládě, to bylo ve čtvrtek 12. září pokřtěno. QAP byl u toho!

křtiny takin čínský_0924_QAP (7)
křtiny takin čínský_0924_QAP (7)křtiny takin čínský_0924_QAP (2)křtiny takin čínský_0924_QAP (3)křtiny takin čínský_0924_QAP (4)křtiny takin čínský_0924_QAP (5)křtiny takin čínský_0924_QAP (6)křtiny takin čínský_0924_QAP (1)křtiny takin čínský_0924_QAP (9)křtiny takin čínský_0924_QAP (8)křtiny takin čínský_0924_QAP (10)křtiny takin čínský_0924_QAP (11)křtiny takin čínský_0924_QAP (12)

Ve čtvrtek 6. června 2024 se v plzeňské zoo narodil vzácný takin čínský. Jde o vůbec první mládě tohoto horského kopytníka, které se narodilo v Zoologické a botanické zahradě města Plzně. Ve čtvrtek 12. září bylo mládě, kterému v zoo přezdívají Zlatý poklad, pokřtěno a získalo zajímavé jméno.

Takin čínský nebo také zlatý pochází z horských oblastí Himalájí na území Indie a Číny. Do Plzně jsem byl pár dovezen v prosinci 2021. „Tehdy jsme dovezli roční samici Bathory z Liberce a šestiletého samce Johna Woo z Wroclawské Zoo,“ vzpomíná Martin Vobruba, mluvčí zoologické zahrady.

Mládě, které se tomuto páru narodilo na začátku června, pokřtil primátor města Plzně. „Plzeňská zoologická je moje srdcová záležitost. Pan ředitel Trávníček a celý jeho tým se zde perfektně stará nejen o faunu, ale i o flóru,“ zmínil při křtinách primátor Plzně Roman Zarzycký.

Takin byl pokřtěn jako Born. Jméno pro mládě ale nevymysleli chovatelé, ani vedení zoo nebo města, ale školák Hubert, který se byl na křtiny podívat se školou.

„Měli jsme v plánu ho pojmenovat jinak, ale u výběhu takina jsem se zeptal přítomných dětí a Hubert vymyslel jméno Born. Všem se nám okamžitě moc zalíbilo, a tak jsme souhlasili,“ prozradil s úsměvem primátor.

Hubert nevybral jméno Born náhodou. „Měl dostat jméno na písmeno B. Adolf Born udělal Macha a Šebestovou, a tak mě napadlo, že by to mohl být Born. Taky to v angličtině znamená zrozený,“ prozradil žák 5. třídy 7. ZŠ v Plzni, který navštěvuje zoologickou velmi rád. „Nejradši mám surikaty, netopýry a červené pandy,“ dodal.

Párek takinů se o svého potomka vzorně stará, chovatelé jim do ničeho nezasahují. „Snažíme se zvířatům v naší zoo do chovu vůbec nezasahovat. I když je samice Bathory prvorodička, nemá žádný problém mládě odchovat. Born roste jako z vody,“ konstatovala zooložka Miroslava Palacká.

Takin čínský se živí okusováním stromů a keřů a spásáním různých druhů travin a bylin. Samec dosahuje váhy až 350 kg, samice jsou drobnější a obvykle váží do 230 kg. I přes svoji velikost jde o blízkého příbuzného kamzíků.

„Je to větší příbuzný kamzíka, živí se tedy tím, co horské kozy. Dostávají větve z různých listnatých stromů, seno, trávu a v zimě například i větve borovice,“ řekla zooložka Miroslava Palacká.

V České republice chová takiny čínské Zoo Liberec, která je nejstarším a nejvýznamnějším chovatelem a Zoopark Chomutov, který v současné době chová samce. „My i ostatní zoologické zahrady široko daleko jsme vděčni kolegům z liberecké zoo, kteří celosvětový chov mimo Čínu založili a velice úspěšně ho rozvinuli,“ dodal závěrem Martin Vobruba, mluvčí plzeňské zoologické zahrady.

Foto QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT